5 C
Скопје

Tag : птичји грип

Вести Свет

Унгарија: Нареден отстрел на 101.000 кокошки поради птичји грип

И.И.
Унгарската агенција за безбедност на храна денеска нареди отстрел на 101.000 кокошки поради појава на птичји грип, објавено е на веб-страницата на Агенцијата. Отстрел на...
Вести Свет

Поради птичји грип на две фарми во Долна Саксонија: Германија нареди отстрел на 62.000 мисирки и патки

Слободен печат
Германските власти наредија отстрел на околу 62.000 мисирки и патки, откако беа потврдени случаи на птичји грип на две фарми во земјата. Птичјиот грип Х5Н8...
Вести Свет

„Масакр“ по фарми поради појава на птичји грип: Јужна Кореја уништи 6,1 милиони живина

Слободен печат
Јужна Кореја уништи 6,1 милиони живина како дел од мерките за ограничување на ширењето на високо патогениот птичји грип Х5Н8, откако беа потврдени 18 случаи...
Вести Свет Слајдер

Франција усмрти 6.000 патки поради потврда на птичји грип на фарма

Слободен печат
Првата француска фарма која произведува патки во Ланд е контаминирана од птичји грип, откако беше регистрирано враќањето на оваа вирусна болест во ноември, соопшти денеска...
Вести Регион

Словенија прогласена за високоризична област поради птичји грип

Слободен печат
Словенечката управа за безбедност на храна, ветеринарен сектор и заштита на растенијата ја прогласи цела Словенија за високоризична област поради појава на птичји грип. Одлуката...
Вести Свет

Во Јужна Кореја поради птичји грип усмртени околу 400 илјади живина

Слободен печат
Властите на Јужна Кореја потврдија дека на една живинарска фарма во југозападниот дел на земјата избувнала епидемија на високо патоген вирус на птичји грип Х5Н8,...
Вести Свет

Птичји грип на фарма во Англија, ќе се усмртат 13 илјади птици

Слободен печат
Британската влада соопшти денес дека птичји грип е потврден на фарма со пилиња во покраината Чешир во Англија. Наведуваат дека ризикот од вирусот за јавната...
Вести Свет

Русија пријави појава на птичји грип, усмртени 283.000 птици

Илинка Иљоска
Русија пријави појава на високо патогениот птичји грип Х5Н8 на фарма во западниот дел на земјата, објави денеска Светската организација за здравје на животните (ОИЕ)....
Вести Свет

Сеул забрани увоз на живина од Австралија поради птичји грип

Слободен печат
Министерството за земјоделство на Јужна Кореја забрани увоз на месо од живина и јајца од Австралија, откако таму се појави екстремно патоген птичји грип, објавено е...
Вести Свет

Откриен вирус на птичји грип на фарма за патки во Унгарија

Слободен печат
Унгарската агенција за безбедност на храната Небих соопшти денеска дека открила вирус на птичји грип Х5Н8 на фарма за патки во округот Бач-Кискун. Агенцијата Небих...