1 C
Скопје

Tag : отстрел

Вести Свет

Унгарија: Нареден отстрел на 101.000 кокошки поради птичји грип

И.И.
Унгарската агенција за безбедност на храна денеска нареди отстрел на 101.000 кокошки поради појава на птичји грип, објавено е на веб-страницата на Агенцијата. Отстрел на...
Вести Свет

Поради птичји грип на две фарми во Долна Саксонија: Германија нареди отстрел на 62.000 мисирки и патки

Слободен печат
Германските власти наредија отстрел на околу 62.000 мисирки и патки, откако беа потврдени случаи на птичји грип на две фарми во земјата. Птичјиот грип Х5Н8...
Вести Македонија

Во Беровско и Пехчевско отстрел на диви свињи како превенција од африканска чума

МИА Агенција
На три ловишта во Беровско и на едно во општина Пехчево денеска се заловуваа диви свињи, согласно препораките на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ)....
Вести Економија

Димковски: Преку соработката и размена на искуства со европските земји до ефикасно справување со африканската свинска чума

Слободен печат
Денеска во Софија, Република Бугарија, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски заедно со директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство присуствуваа на 14....