22 C
Скопје

Убедлив пораз на Металург на гостувањето во Австрија

Ракометарите на Металург се поразени на гостувањето кај Фиверс со 45:30 во рамки на натпревар во Лигата на Европа.

Дилемите околу победникот беа решени уште во првото полувреме, австрискиот тим по десет минути имаше предност од 7:2, а разликата потоа се зголеми и на девет гола (13:4). Токму со девет гола негатива (22:13) ракометарите на Металург заминаа на одмор.

Во второто полувреме, Фиверс рутински ги одработи 30. минути и на крајот славеше со 45:30. Најпрецизен во редовите на Металург беше Поповиќ со 11 гола, Шилегов даде пет, а Серафимов четири, додека кај австрискиот тим по шест гола дадоа Брандфелнер, Дамбок, Хутечек, Мартиновиќ.

Поврзани вести

Студентски центар идната сезона ќе игра во АБА Лигата

Слободен печат

„Уморниот“ Зидан подготвува оставка на крајот од сезоната?

Слободен печат

Надал се прошета до четвртфиналето во Мадрид

Слободен печат

Немања Обрадовиќе е нов ракометар на Еурофарм Пелистер

Слободен печат

Играчот кој со наци поздрав славеше со навивачите на Лацио, удри по Мурињо: Тој е најлош меѓу најлошите, игра анти-фудбал

Слободен печат

Екс-Ју група за Македонија: Словенија, Црна Гора и светскиот шампион, предизвик за Лазаров и ракометарите

Слободен печат

Остави Коментар