Убедлив пораз на „Металците“ во финалето

Македонскиот кошаркарски шампион, МЗТ Скопје Аеродром го освои второто место на меѓународниот меморијален турнир „Антонио Алексе” во Романија. Подобар од „металците“ кои одиграа катастрофално во финалето, беше домаќинот на турнирот, Орадеа која славеше со убедливи 97:64.

Дилемите околу победникот беа разрешени уште по првата четвртина која кошаркарите на Орадеа ја добија со 38:17, додека разликата на полувремето беше уште поголема (63:34).
Џабари Хиндс со 21 поен беше најпрецизен кај МЗТ Скопје, Нуни Омот постигна 12 поени, Марин Морнар беше стрелец на осум.

Следниот предизвик во подготовките за новата сезона за МЗТ Скопје ќе биде двомечот против уште една романска екипа, Крајова. Натпреварите ќе се одиграат на 16 и 17 месецов во салата „Јане Сандански“.

Прочитајте и...  „Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Арсенал од шок во 50 секунда до триумф против Евертон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров: Потребни ни беа три тројки за да имаме подобар резултат

Слободен печат

Лазаров прв стрелец, Кузмановски подобар во „македонското дерби“ на ЕХФ купот

Слободен печат

Ѓоковиќ: Федерер му е потребен на тенисот

Слободен печат

Бевме на чекор да ја изненадиме Русија, на крајот поразени и во Перм

Слободен печат

Премиер лига: Фернандеш ја најави победата на „црвените ѓаволи“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Шестнаесет − 4 =

Прочитај повеќе

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Слободен печат

Погба сака да си оди Солскјер, Јунајтед веќе „договори“ трансфер?

Слободен печат

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Таеквондо: Трајковски „златен“ во Словенија, Релиќ со бронза од Шведска

Слободен печат

Што треба да направи Милан за да го задржи Ибрахимовиќ?

Слободен печат