Убавините на нашата земја промовирани на саем во Римини

Во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот и во соработка со приватниот сектор туристичките дестинации на Република Северна Македонија во период од 9. до 11. октомври ќе се промовираат на саемот за туризам во Римини, Италија.

Туристичкиот сектор од Северна Македонија меѓу кои и Балкан Прајм Турс, Мацедонија Холидејс, Бохемија, Мото клуб Вепар, Мак Сан Травел, Ресторан Острово, детектираa значаен интерес кај италијанските бизнис субјекти, претставувајќи ја земјава како привлечна и потенцијална дестинација која нуди можности за соработка и вмрежување на туристичките фактори меѓу овие две земји.

Преку прилагодена туристичка понуда ги презентираат туристичките капацитети кои ги има земјава, истата е насочена кон недопрената природа, богата култура и можностите за селективни, алтернативни форми на туризмот, а се во интерес на италијанскиот пазар.

Прочитајте и...  Угостителите денес почнуваат со работа, организирањето на прослави е забрането

Туристичките блогери и оваа година се со голем интерес за посета на нашата земја, а истите се многу значајни за пазарите во развој, изнесувајќи го уникатното и највредното од земјата, со што влијаат на изборот на дестинација кај италијанските туристи. Истите беа поканети да го искусат и доживеат автентичното и локалното од Северна Македонија, преку организација на информативни патувања низ земјава.

„TTG Travel Experience“ е главен саем за туризам на туристичкиот пазар во Италија, место за преговарање и вмрежување помеѓу меѓународната понуда и побарувачката на туристички производи. Саемот во Римини е исклучиво B2B настан. Тоа е единственото место во Италија каде излагачите можат да ги сретнат сите главни италијански туристички агенции и тур-оператори, да остварат деловни контакти и развиjат понатамошен успешен бизнис.

Прочитајте и...  Нисан од 1 јуни повторно го активира производството во САД

На 55-тата интернационална бизнис туристичка манифестација во Римини својата туристичка програма ја претставуваат над 150 туристички дестинации, учествуваат над 2.550 изложувачи од 90 земји, 750 новинари, 300 блогери и повеќе од 72.662 посетители. Овие факти и бројки кажуваат за големината и важноста од учество на еден од најголемите бизнис туристички настани во Европа и светот.

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција