Tag : манифестација

Културен печат

Септемвриска фестивалска офанзива

Тони Димков
Топлото време ги поттикна организаторите и промоторите на културни настани да реализираат што повеќе фестивали и проекти во овој период. Септември секогаш бил месец на...
Култура

Манифестацијата „Звуците на чаршијата“ ќе донесе богата програма во Старата скопска чаршија

Слободен печат
Во старото градско јадро на Скопската чаршија на 13, 15, 16 и 17 септември ќе се одржи традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“, чија цел, веќе...
Културен печат

Поетска ноќ во Велестово: Чудесната моќ на поетското село

Тони Димков
Годинашната Поетска ноќ во Велестово е посветена на творештвото на поетот Зоран Анчевски, за кое ќе беседи Милош Линдро, а стиховите ќе ги чита актерот...
Вести Македонија

Отворена манифестацијата „10 дена Крушевска Република”

Слободен печат
Со почит за Илинденците и значајните крушевчани, со подигнување на бајракот на Крушевската Република на Гумење, со читањето на Манифестот на Крушевската Република, со испукување...
Вести Македонија

Одбележувањето на Илинден под посебни протоколи, со заштитна опрема, дистанца, без учество на хорови и КУД

Слободен печат
Манифестациите за одбележување на празникот Илинден во Пелинце, Крушево и во Скопје ќе се одржат под посебни услови согласно протоколите за заштита од КОВИД-19 што...
Вести Македонија

Реакција од МЗГ во врска со став на член на Комисијата за заразни болести за одржување на Галичка свадба

Слободен печат
Би сакале да реагираме на објавата на дел од медиумите, во која се цитира став на член на Комисијата за заразни болести во врска со...
Култура

Прва Литературна е-манифестација „Илинден 2020“

Слободен печат
Поради актуелната ситуација и забраната за организирање на јавни собири, овогодинешната манифестацијата ќе има поинаков облик, со цел да се подигне и одржи духот на...
Вести Култура

Поповиќ: Една од опциите е да започнеме со „Охридско лето“ на 4 август (ВИДЕО)

Слободен печат
Подготовките за годинашново 60. јубилејно издание на фестивалот Охридско лето започнаа веднаш по завршувањето на минатото издание, а тоа значи дека токму овој период повеќето...
Вести Македонија

„Охрид трчаТ” преместен за крајот на август

Слободен печат
Четвртото издание на „Охрид трчаТ”, поради новонастаната ситуација со Ковид -19 е одложено од 7 јуни за последниот викенд од август месец.  Манифестацијата ќе се...
Вести Македонија

„Пивтијада” по 19. пат во Куманово

МИА Агенција
По 19-ти пат во Куманово се одржа традиционалната манифестација „Пивтијада” во организација на Мултимедијалниот центар „Карпино”. На манифестацијата учествуваа 19 домаќинки кои се натпреваруваа во...