Турската лира паѓа и покрај пресвртот на Ердоган

Турска лира/ Фото: МИА

Првите, прилично колебливи, потези на новиот економски тим на Турција во насока на православната монетарна политика доведоа до пад на турската лира за 7 отсто, на рекордно ниско ниво од 23,16 лири за еден долар. Под новото раководство на Мехмет Шимшек, Министерството за финансии им наложи на централната банка и на државните банки да ја прекинат скапата политика на девизни интервенции како дел од промената на политиката.

Веста беше објавена од извори блиски до одлуките кои претпочитаа анонимност, додека Банката на Турција и Министерството за финансии одбија да коментираат. Меѓутоа, кога турската валута почна да паѓа за повеќе од 6 отсто, а девизниот курс изнесуваше 23,1734 турски лири за еден долар, Министерството за финансии преклопи и дозволи нови интервенции на девизниот пазар. Назначувањето на Мехмет Шимшек за нов министер за финансии, поранешен извршен директор на Мерил Линч, ги зголеми очекувањата дека Турција ќе се врати на православната монетарна политика и ќе ги прекине државните интервенции, оставајќи на пазарот да ја одредува вредноста на турските хартии од вредност.

Политичките и економските аналитичари посочуваат дека Ердоган и дозволи на централната банка да се префрли на православна монетарна политика во минатото. Од 28 мај и реизборот на Ердоган, турската лира поевтини за повеќе од 13 отсто во однос на доларот.

Инвеститорите очекуваат дополнителен пад на валутата, со облози кои даваат 80 отсто шанса за пад на турската валута до 25 лири за еден долар во следните три месеци и повеќе од 60 отсто шанси за пад на 27 лири на долар.

Голдман Сакс сега предвидува дека турската лира дополнително ќе поевтини во следните 12 месеци, при што нејзиниот девизен курс во однос на доларот ќе достигне 28 лири за еден долар, анализира Катимерини.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот