Тунис ја доби првата жена премиер

Првата премиерка на Тунис/ Фото EPA-EFE/PRESIDENCY OF TUNISIA

Претседателот на Тунис, Каис Саид денеска ја назначи првата жена за премиер на преодната влада, откако во јули го смени премиерот и го суспендираше Собранието, пренесува Ројтерс.  

Претседателот ја назначи Рауда Будент Рамадан, 63-годишната професорка во престижното инженерско училиште, за премиерка на земјата.

 

Првата жена премиерк на Тунис, Рауда Будент Рамадан со претседателот на Тунис, Каис Саид/ Фото EPA-EFE/PRESIDENCY OF TUNISIA

Кабинетот на претседателот во соопштението соопшти дека Саид и наредил на новата премиерка да формира нова влада што е можно поскоро.  

Првата жена премиерк на Тунис, Рауда Будент Рамадан со претседателот на Тунис, Каис Саид/ Фото EPA-EFE/PRESIDENCY OF TUNISIA

Тунис нема премиер откако Саид го суспендираше парламентот и ја презеде извршната власт на 25 јули, наведувајќи дека тоа го прави од национални интереси, бидејќи земјата треба да се спаси од економската и социјалната криза. Неговите критичари го опишаа потегот како државен удар. 

ФОТО: Масовни протести во Тунис против претседателот Сајед

Видео на денот