Три дена дожд и Скопје под вода!

Некои од жителите на главниот град, кои живеат на улици каде што атмосферската канализација е нефункционална или ја нема, дежураат на улиците и ги чистат сливниците и шахтите, за да не им влезе вода во домовите

По три дена дожд во Скопје, доволна е една обиколка низ градските улици за да се види проблемот со кој по секој дожд се соочуваат дел од жителите на главниот град, кои живеат на улици каде што атмосферската канализација е нефункционална или ја нема. Граѓаните се жалат дека им се поплавени дворови, подруми, дека не можат да поминат по улица од вода. Реагираат жители од Кисела Вода, Волково, Стопански двор, Радишани, речиси од сите скопски општини. И секаде е проблем атмосферската канализација.

Улицата „Димо Хаџи Димов“ е поплавена и дел од граѓаните дежураат и ги чистат сливниците за водата да не им влезе во домовите. Скопјани информираат дека кај населбата Камник вода се слева на булеварот „Борис Трајковски“ и дека со автомобил не може да се помине затоа што влегува вода во автомобилите. Слична е и состојбата во Радишани. Поплавен е булевар „Словенија“ и Качанички пат. Шеталиштето кај Министерството за надворешни работи, Јавно обвинителство и АЕК е целосно под вода и непроодно затоа што сите сливници се затнати.

Прочитајте и...  Европа само гледа како демократијата во Бугарија пропаѓа

– Кога ќе се интервенира на улицата „Наум Чакаров“? Бидејќи врне, со чамци си одиме дома – коментира на Фејсбук жител на Ѓорче Петров. Реакции има и за улица „Црногорска“ и за многу други улици низ Скопје.

И покрај реакциите на скопјани, од ниедна општина не стигна никакво известување дека се презема нешто или дека се планира за да им се помогне на жителите кои имаат проблеми.

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираа дека по обилните врнежи од дожд и засилениот ветер нивни екипи почнале со активности за расчистување и непречено функционирање на атмосферската канализациска мрежа. Тие, како што тврдат, ги проверуваат сливниците и шахтите во сите скопски општини, но не информираат за проблеми во одредени делови на градот.

Прочитајте и...  Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

И екипите на „Паркови и зеленило“ интервенирале деновиве, отстранувајќи искршени дрвја и паднати гранки од ветрот и невремето. Вчера отстраниле  падната врба врз возило во Автокоманда. Нивните екипи интервенирале на улица „Вич“ во Карпош 4, спроти градинката „Орце Николов“, каде што имало едно паднато дрво. Имало интервенција и во Карпош 2, на улица „Шекспирова“ каде што имало паднати гранки што се отстранети во текот на вчерашниот ден. Во Ѓорче Петров, кај Пазарчето, на улица „Македонска војска“ исто така имало паднато дрво, а се интервенирало и на Водно, во близина на амбасадите, каде што имало паднати и искршени гранки.

Според најавите на метеоролозите, обилните врнежи од дожд ќе продолжат и во наредните денови, а стабилизација на времето се очекува дури од понеделник, па од ЈП „Паркови и зеленило“ ги предупредуваат граѓаните на претпазливост и да внимаваат да не ги паркираат своите возила под високите дрвја, за да се избегнат несакани последици.

Прочитајте и...  Грчката полиција во Солун заплени 500 илјади таблети екстази

Четири години од невремето во кое настрадаа 22 граѓани

 

Денеска се навршија четири години од силното невреме во Скопје што предизвика поплави во кои загинаа 22 лица, а околу илјада граѓани беа евакуирани од своите домови.

Попладнето на 6 август 2016, Скопскиот регион беше погоден од обилни врнежи од дожд и силен ветер, кои предизвикаа човечки жртви и катастрофални штети во во Сингелиќ, Стајковци, Инџиково, Економија, Ченто, Брњарци, Страчинци, Виниче, Црешево, Булачани, Раштански Пат, Смилковци, Арачиново, Илинден, Шуто Оризари и во Шипковица. Поројот што тргна од Скопска Црна Гора ја поплави обиколницата и однесе дел од асфалтот заедно со возилата што во моментот се нашле на коловозот.

Во текот на 24 часа тој ден во Скопје наврнаа 92,9 литри на метар квадратен, а силното невреме беше проследено со повеќе од 800 грмотевици.

Прочитај повеќе

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Белите мантили на удар – и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Слободен печат