Талевски: Дојдов во Балинген за да играм

Филип Талески  само неколку часа откако го раскина договорот со Рајн Некар, и офцијално беше промовиран во нов ракометар на новиот бундеслигаш, Балинген. Тој на промоцијата не го криеше задоволството што доаѓа во нов тим бидејќи во Балинген ќе го добие тоа што не го доби во Рајн Некар, поголема минутажа.

„Едвај чекам да се појавам на теренот, и да почнам да играм редовно. Доаѓам овде бидејќи верувам дека ќе имам шанса да играм стандардно, што е најважно за мене во моментов. Разговарав со Владан Липовина, кој ми помогна да се решам бидејќи ми кажа само позитивни работи за тимот, тренерот и за клубот“, изјави Талески по потписот за Балинген.

Прочитајте и...  Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Задоволство од ангажманот на македонскиот репрезентативец искажаа и челниците на новиот бундеслигаш.

– Го баравме Талески од моментот кога стана јасно дека за него нема иднина во Рајн Некар, по потписот со Лагард. Ги интензивиравме разговорите и конечно успеавме да постигнемедоговор. Голема благодарност до раководството на Рајн-Некар Левен, без чија помош трансферот на овој голем талент на европскиот ракомет ќе беше невозможен – изјави Волфганг Штробл, претседателот на Балинген.

Прочитај повеќе

Трите причини поради кои Чави не ја прифати понудата на Барселона

Слободен печат

Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

Слободен печат

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат

Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Слободен печат

Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Слободен печат

Остави Коментар

19 − 15 =

Прочитај повеќе

Проблеми за Ливерпул, без Хендерсон на реваншот со Атлетико!?

Слободен печат

Ѓоковиќ расположен пред Дубаи, Иванишевиќ подготвува „одмазда“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо в сабота ќе го игра 1.000 натпревар во кариерата! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија со 10 натпреварувачи на „Мавровскиот меморијал“

Слободен печат

Арсенал нема пораз во 2020, а најголемото изненадување доаѓа од Италија

Слободен печат

Млад навивач на Јунајтед му пиша на Клоп да престане да победува! (ФОТО)

Слободен печат