Така работат во Италија: Поради расистичкиот наслов, Милан и Рома забранија влез на новинари - Слободен печат

Така работат во Италија: Поради расистичкиот наслов, Милан и Рома забранија влез на новинари

Како и што се очекуваше по контроверзната насловна страница на Кориере дело Спорт на која го најавува вечерашното дерби помеѓу Интер и Рома, предизвика бура од реакции.

Да потсетиме, италијанскиот весник на насловната страница покрај двајцата црномурести фудбалери, Ромелу Лукаку и Крис Смолинг стоеше наслов „Black Friday“ (Црн петок).

И двајцата фудбалери веднаш се јавија со реакција на социјалните мрежи во која го осудија потегот на „Кориере дело Спорт“. Чекор подалеку отидоа екипите на Милан и на Рома кои одлучија да ги затворат вратите за новинарите на „Кориере дело Спорт“ до крајот на годината.

„Веруваме дека фудбалерите, клубовите, навивачите и новинарите мораат да бидат единствени во борбата против расизмот во фудбалот. Поради насловот „Црн петок“ кој излезе во весникот, Милан и Рома одлучија да им забранат влез на своите стадиони на сите вработени во „Кориере дело Спорт“ до крајот на годината.

Бидејќи уредниците се извинија и испратија антирасистичка порака, забраната за „Кориере дело Спорт“ е на сила само со јануари. Остануваме одлучни во разбивањето на расизмот“, стои во соопштението на официјалната страна на Милан.

Прочитај повеќе

Прва лига: Работнички подобар од Куманово, Кожув рутински

Слободен печат

„Пет од пет“: Шпанците ги решија и Австријците! (ВИДЕО)

Слободен печат

Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд имаше „деби од соништата“ во Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е во страшна форма, хет-трик на Имобиле! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

1 × 3 =

Прочитај повеќе

Допинг експерт се сомнева во Рафаел Надал!?

Слободен печат

Спортинг го прецени Фернандеш, 80 милиони се премногу за Јунајтед!

Слободен печат

Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020!

Слободен печат

Мекгрегор едвај чека да се врати во рингот, „каубојот“ ладен како мраз! (ВИДЕО)

Слободен печат

Бенјамин Демир е нов фудбалер на Шкупи

Слободен печат

Ѓоковиќ: Знам дека ме сакаат, но нема да се занимавам со политика!

Слободен печат