Табела на медали: Доминација на Кина

EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

По осмиот натпреварувачки ден на Олимписките игри во Токио, Кина и понатаму се наоѓа на врвот на листата на освоени медали.
Кинеските спортисти досега освоија 21 златен медал, а се израмнија со САД и по вкупниот број на освоени медали, и двете држави имаат по 46. Кинезите покрај 21 златен,  освоија уште и 13 сребрени и 12 бронзени медали.

На второто место се наоѓа Јапонија со освоени 17 златни медали, а има уште пет сребрени и осум брозени. САД се трети со 16 злата на кои досега им придодадоа и 17 сребрени и 13 бронзени медали.

Четврта најуспешна нација засега е Русија односно Рускиот олимписки комитет со 11 златни медали, 15 сребрени и 11 бронзени. Австралија има едно златно одличје помалку, додека Велика Британија има осум злата.

Видео на денот