СЗО едвај добила основни информации за Ковид-19: Тајни снимки откриваат како Кина го прикрила вирусот?

Кина дури на 20 јануари призна дека коронавирусот е заразен, а на 30 јануари СЗО прогласи глобална опасност.

Иако од Светската здравствена организација (СЗО) на почетокот го пофалија Пекинг, сепак снимки од интерни состаноци во СЗО покажуваат дека оваа организација едвај ги добила со најпотребните информации за коронавирусот од Кина, на самиот почеток од пандемијата.

На снимките од тој состанок, во кои агенцијата АП имала увид, се прикажани претставници на организацијата како на 6 јануари се жалат дека Пекинг не ги споделува со светот потребните податоци за да се процени ризикот кој го претставува вирусот за останатиот дел од планетата.

Кина дури на 20 јануари призна дека коронавирусот е заразен, а на 30 јануари СЗО прогласи глобална опасност.

– Работиме со многу малку информации. Тоа никако не е доволно за да подготвиме план –  порача Марија Ван Керхова, епидемиолог и технички директор на СЗО за време на пандемијата на Ковид-19.

Прочитајте и...  Во Словенија одобрена апликација за следење на новиот коронавирус

Шефот на СЗО во Кина, Гуаден Галеа, на една од снимките вели дека од Кина добиваат информации 15 минути пред да бидат објавени на ЧТВ.

Како што се наведува, овој извештај пристигнува во моменти на растечко незадоволство на меѓународната заедница, поради кинеската реакција на коронавирусот и почетокот на независната истрага за потеклото на вирусот, кој досега зарази над шест милиони луѓе и уби повеќе од 375.000 луѓе во целиот свет.

ПРОЧИТАЈТЕ:

Билд објави таен извештај: Кина лажеше за коронавирусот!

Коронавирусот е адаптиран да инфицира луѓе: Дали тоа е случајност или е виновен 
човечки фактор?

Разузнавачките агенции го вперија прстот во Кина: ЦИА тврди дека со закани бил 
вршен притисок врз СЗО!

Лабораториска грешка или контроверзна прехрамбена навика? Што се крие зад теоријата 
на Трамп околу вмешаноста на Кина и коронавирусот?

Шокантен извештај на германските разузнавачи: Си Џинпинг барал од СЗО да сокрие факти 
за коронавирусот

Прочитај повеќе

Лукаревска: Гласајте за бројот три, за повисоки пензии и плати, за развој и заедништво

Слободен печат

Нови протести во градовите низ Србија, новосаѓани тргнаа да го блокираат автопатот (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: На 15-ти јули конечно ќе ја победиме сите заедно оваа ненародна и криминална власт предводена од СДСМ и Заев    

Слободен печат

Над 30.000 смртни случаи од Ковид-19 во Франција

МИА Агенција

Мицкоски: Ќе дадам сè од себе да ја сменам реалноста со штетните договори со Грција и Бугарија

Слободен печат

СЗО покрена кампања за откажување од пушењето

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Антикорупциска ќе врши проверка на имот, потекло на пари на судии, обвинители вклучително и на политичари

Слободен печат

Протести пред српскиот Парламент за „одбрана” на Косово и Крим, уапсен политичар

Слободен печат

Царовска во Кисела Вода: На 15 јули да гласаме за повисоки плати, повисоки пензии, за повеќе градинки

Слободен печат

Мицкоски: Мора да се сочува унитарниот карактер на државата

Слободен печат

Зибери: Идејата за првиот премиер Албанец претставува моќен симбол за еднаквост

Слободен печат

Усвоени нови мерки за Белград: Кафулињата, теретаните и продавниците ќе работат до 21 часот

Слободен печат