Станете воен пилот: Објавен конкурс за обука – Слободен печат
ВестиМакедонија

Станете воен пилот: Објавен конкурс за обука

Потенцијалните кандидати, се прецизира, во процесот на прием и селекција ќе подлежат на проверки на психофизичката способност.

Денеска од страна на воената академија „Генерал Михаило Апостолски” е објавен конкурсот за обука на воени пилоти.

„Упатуваме повик до сите граѓани државјани на Република Македонија кои имаат желба да станат воени пилоти и кои имаат завршено прв циклус на студии (стекнати најмалку 180 кредити според ЕКТС) и не се постари од 28 години да ги достават потребните документи најдоцна до 01 август 2019 година во Воената академија, Касарна „Гоце Делчев” – Скопје“, стои во објавениот конкурс.

Потенцијалните кандидати, се прецизира, во процесот на прием и селекција ќе подлежат на проверки на психофизичката способност, познавање на англискиот јазик, проверка – селекција на земја, проверка – селекција во воздух.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close