10.8 C
Скопје

Tag : обука

Вести Македонија Слајдер

ЗАПОЧНУВА ОБУКАТА: Наставниците од денеска ќе учат како да ги применуваат новите наставни програми

Слободен печат
Министерството за образование и наука денеска ќе организира обука наменета за обучувачите кои треба да ги подготват наставниците како да ги применуваат новите наставни програми...
Вести Македонија

Се подготвуваат наставните програми за прво и четврто одделение, наставниците ќе имаат обука летово

Маја Терзиова
Летниот период ќе биде искористен за обука на наставниот кадар во прво и во четврто одделение, во кои од есен ќе почне да се спроведува...
Вести Македонија

Рудник Саса бесплатно ќе обучува механичари и електричари во реактивираниот тренинг-центар

Слободен печат
Рудник Саса бесплатно ќе обучува механичари и електричари во реактивираниот тренинг-центар. Обуката како што информират од рудникот ќе биде наменета за млади лица од 20 до...
Вести Свет Слајдер

Соработка: Белорусија и Русија со заеднички Центар за обука за воздушна и противвоздушна одбрана

Слободен печат
Белорусија најави создавање на белоруско-руски центар за обука на военото воздухопловство и противвоздушната одбрана во согласност со договорите постигнати од министрите за одбрана на двете...
Вести Македонија

Почна обуката „Протокол и дипломатија” за вработени во државните институции

Слободен печат
Во Тетово денеска започна одржувањето на обуката „Протокол и дипломатија”, програма од центарот за јазици „Флуент”, верифицирана од Министерството за образование, акредитирана од Центарот за...
Вести Македонија Слајдер

Армијата ќе промовира 65 подофицери од вкупно 120 планирани за годинава

Слободен печат
Во касарната „Илинден” денеска ќе биде промовирана првата група подофицери од професионалните војници. Првата група ја сочинуваат 65 лица од вкупно 120-те професионални војници. Курсот...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО: Нема веќе сертификат за Прва помош без обука и полагање, Црвен крст ги презема возачите во свои раце

Од први февруари обуката за Прва помош која е задолжителен дел од полагањето за возачка дозвола, ќе се одвива единствено во просториите на Црвениот крст...
Вести Македонија

Почна обуката на медицински сестри за унапредување на примарната здравствена заштита

Слободен печат
Министерството за здравство и Светската здравствена организација поддржани од Работната група за унапредување на сестринската дејност ја изготвија обуката за медицински сестри од примарната здравствена...
Вести Свет

ФОТО: Сопругата на ерменскиот премиер посетува воена обука, ќе оди на фронт во Нагорно-Карабах

Слободен печат
Ана Хакобјан, сопруга на ерменскиот премиер Никол Пашинјан, најави дека од денеска ќе посетува воена обука, заедно со уште 12 жени и ќе замине во...
Вести Македонија

Бесплатна обука за невработените кумановци со цел да се стекнат со професионални вештини и знаења

Слободен печат
Агенција за вработување – Центар за вработување Куманово ги повика активните баратели на работа, корисници на гарантирана минимална помош да се пријават на огласот на...