Tag : конкурс

Култура

Распишан е конкурсот за книжевната награда „ПЕГАЗ“ за најдобар необјавен роман за 2020 година

Слободен печат
Издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишуваат вториот конкурс за книжевната награда „ПЕГАЗ“ за најдобар...
Вести Македонија

Објавен конкурсот за запишување во средно образование

Слободен печат
Министерството за образование и наука денеска го објави Конкурсот за запишување ученици во прва година во јавните средни училишта во учебната 2020/2021 за настава во...
Вести Скопје

Познати наградените од конкурсот „Тебе граду мој”

Слободен печат
Во Европската куќа во Скопје денеска беа доделени наградите од конкурсот за новинарски текстови „Тебе граду мој“, што се организираше во рамките на манифестацијата „Денови на европско Скопје”, која...
Вести Скопје

Конкурс за новинарски текст на тема „Тебе, граду мој”

Слободен печат
По повод Денот на ослободувањето на главниот град – 13 Ноември, Дирекцијата за култура и уметност на Скопје и Град Скопје распишуваат конкурс за новинарски...
Вести Култура

Објавени се годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2020 година

Слободен печат
Министерството за култура „го пушти“ конкурсот за финансирање проекти од национален интерес, па кој чул – чул, кој видел – видел. Пријавите по дејности и...
Вести Македонија

За контраразузнувачи конкурирале учесници во „крвавиот четврток“

Пет шестини од поранешниот кадар на некогашната Управа за безбедност и контраразузнавање се пријавиле на огласот кој беше распишан за новоформираната Агенција за национална безбедност...
Вести Македонија

Објавени резултатите од Конкурсот за прием на бруцоши во студентските домови во Скопје

МИА агенција
Министерството за образование и наука ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти од прва година на додипломски студии во државните студентски домови и други...
Вести Ви Препорачуваме Свет

НОВ КОНКУРС: Германија во потрага по медицински сестри, една болница бара 20 ОДЕДНАШ

Слободен печат
Проектот „Triple Win“, кој работи во склоп на германската организација за меѓународна соработка ГИЗ, денеска соопштиле дека е објавен последниот овогодишен конкурс за вработување на...
Вести Македонија

Објавени резултатите за прием на студенти во студентските домови

МИА Агенција
Министерството за образование и наука ги објави резултатите од конкурсот за прием на студенти на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за...
Вести Економија

Објавен тендерот за изградба на новиот Клинички центар

Слободен печат
Денеска, Министерство за здравство го објави тендерот за изградба на нов универзитетски Клинички центар на „greenfield“ локација по модел „клуч на рака“ со поддршка при...