6 C
Скопје

Спасовски: Приведени 4 лица за Јавна соба – двајца велешани, еден битолчанец и еден од Штип

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервју за Канал 5 посочи дека не 2 туку 4 лица се приведени, две од Велес, едно од Битола и едно од Штип кои се директни учесници во групата на телеграм „Јавна соба“.

„Во заедничка соработка со обвинителството се работи на понатамошни докази во потрагата на нови лици инволвирани во оваа група со цел да се дојде до оние кои ја креираат оваа група, меѓутоа и до оние кои ги злоупотребуваат личните податоци. Станува збор за брза реакција во спроведување на сторителите за да во најбрз можен рок  се стави крај на злоупотребите од овој тип на социјалните мрежи“ – рече Спасовски

За затворањето на групата веќе реагираа и премиерот Зоран Заев и Претседателот Стево Пендаровски.

Прочитајте и...  Гостиварецот кој лани ја нападна сопругата со секира останува во притвор

Поврзани вести

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Слободен печат

Ќучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои Извештајот за напредокот на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Османи им се заблагодари на гласачите: Историската победа им припаѓа на граѓаните на Косово

Илинка Иљоска

Бурна ноќ за полицијата и инспекторите: Испразнета салата „Јане Сандански“ – 150 навивачи од трибините испратени дома

Мирослава Бурнс

Стефоска: Охрид треба да биде стратешка цел и грижа на сите

Слободен печат

Започна евакуацијата на жителите: Нов силен земјотрес со јачина од 8,0 степени близу Нов Зеланд

Слободен печат

Остави Коментар