14 C
Скопје

Tag : јавна соба

Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Димитрова: Се појавија интернет страници слични на „Јавна соба“

Слободен печат
Платформата за родова еднаквост заедно со женски организации од Србија, Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина, деновиве упатија заедничка реакција против институционалниот молк за...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО | Јелена Карлеуша гневна на јавноста, медиумите и истражните органи по реакциите за „Телеграм“: Поддршка доби и од Тамара Тодевска

М.Р
На својот инстаграм – профил, поп – ѕвездата Јелена Карлеуша, напиша статус посветен на новата социјалната група на „Телеграм“ наречена „балканска соба“. По објавувањето на...
Вести Македонија

Откриена „балканска соба“ на Телеграм- над 36.000 мажи од регионот споделувале експлицитни фотографии од жени

Марина Дамческа
Додека Јавното обвинителство во Македонија активно постапува за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“ оформени на социјалната мрежа Телеграм, српските медиумите...
Вести Македонија

Марш за женски права – Држава што не постапува е држава што силува

Слободен печат
На 8 март, понеделник, по повод Меѓународниот ден на жената во 15.00 часот ќе започне петтиот Марш за женски права од пред Министерство за внатрешни работи што...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Итно расчистување на случајот „Јавна соба“, или ќе следуваат нови протести

Михаило Донев
Бараме итно разрешување за случајот со „Јавна соба“, крајно време е надлежните да преземат конкретни мерки, порача Јана Коцевска од Платформата за родова еднаквост пред...
Вести Македонија

Платформата за родова еднаквост ќе упати барања до ОЈО за случајот „Јавна соба”

Слободен печат
Платформата за родова еднаквост, мрежа од здруженија кои работат на унапредување на родовата еднаквост и организаторки на протестите за случајот „Јавна соба” денеска ќе одржат...
Вести Македонија Слајдер

Платформа за родова еднаквост: До 8 март да се поднесат кривични пријави против сторителите во „Јавна соба“

Михаило Донев
Очекуваме до 8 март да започне постапката против сторителите во случајот „Јавна соба“. Во спротивно повторно ќе излеземе на протест, изјави на денешната прес-конференција Бојана...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Собранието станува „Јавна соба“

Злате Лозановски
Не е исклучено „случајот Собрание“ да заврши како скандалот „Јавна соба“. Еве, и научните факти ја потврдуваат закономерноста на процесот на распаѓање. На  културното ниво...
Вести Слајдер Хроника

Притвор за креаторот и за администраторот на „Јавна соба”

Слободен печат
На Д.К. и М.П., осомничени за кривичното дело „производство и дистрибуција на детска порнографија”, им е определена мерка притвор во траење од 30 дена, соопшти...
Вести Македонија Слајдер

МВР: За поврзаност со групата Јавна соба лишени од слобода двајца скопјани

Слободен печат
Полицијата во текот на вчерашниот ден по наредба на јавен обвинител од слобода ги лиши М.П (21) и Д.К. (32) од Скопје поврзани со групата...