СП 2023: Познати сите парови за четвртфиналето

Светското ракометно првенство полека влегува во самата завршница.

Најдобрите осум веќе си го обезбедија четвртфиналето и познати се првите плеј-оф натпревари.

Најголемото дерби веројатно ќе биде натпреварот помеѓу Норвешка и Шпанија, меѓутоа внимание привлекува и средбата Франција – Германија. Покрај нив Шведска ќе се соочи со Египет, додека Данска оди на Унгарија.

Сите натпревари од оваа фаза се играа в среда. „Ерго Арена“ во Гдањск е домаќин на два натпревари, додека уште два се играат во „Теле2“ Арената во Стокхолм.

СП ЧЕТВРТФИНАЛЕ:

Франција – Германија

Шведска – Египет

Норвешка – Шпанија

Данска – Унгарија

Видео на денот