22 C
Скопје

Сопругата на бугарскиот претседател ќе биде подложена на операција

Сопругата на бугарскиот претседател Румен Радев денеска ќе биде подложена на операција на аневризма на мозокот, поради што вчера беше итно хоспитализирана во болница во Софија.

Во моментот состојбата на Десислава Радева е сериозна, но стабилна.

Како што јави дописникот на МИА од Софија од болницата како и од Кабинетот на бугарскиот претседател, нема официјален коментар на оваа тема.

Првата дама на Бугарија примена во болница заради мозочни аневризми : Нејзината состојба е сериозна

На 17 февруари 2021 година, накратко беше објавено дека Десислава Радева има позитивен тест за коронавирус, но деталите за нејзината здравствена состојба не беа објавени.

Аневризма претставува проширување на артерија, што настанува поради последица од слабост на ѕид на крвен сад. 

Поврзани вести

Заев за средбата Пендаровски – Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Слободен печат

Меѓаши: Добиваме дојави дека средношколците кои ја бојкотираат наставата се уценувани, загрозено нивното психо-физичкото здравје

Слободен печат

Родителите со ултиматум до МОН: Ако не ни одговорат до понеделник, одиме на протест

Михаило Донев

Ахмети се вакцинирал, Села е во пост-ковид период

Дестан Јонузи

Заев: Општинските власти да направат напори за отворање регионални центри за да се доближи местото на вакцинирање до граѓаните

Слободен печат

Министерката Царовска на обука со директорите на средните училишта во пресрет на новата учебна година

Слободен печат