Со донација од Обединетото Кралство, Царината ќе открива криминал

Царинските службеници ќе спречуваат криминал со нова софистицирана опрема за пребарување возила, донирана од Управата за царински работи и приходи на Обединетото Кралство.

Опремата денеска на директорот на Царинската управа на Република Северна Македонија, Ѓоко Танасоски му ја предадоа британската амбасадорка Рејчел Галовеј и Дејвид Хантли, директор за меѓународни операции.

Според Танасоски, опремата која ќе ја користат царинските службеници претставува единствен начин за спречување и откривање на закани, нејзиното правилно користење треба да претставува стандард во секојдневното оперативно работење.

– Подршката и воспоставената соработка со царинските органи на Обединетото кралство е насочена кон подобрувањето на постојните и примената на нови техники и модалитети на работење преку размена на информации и најдобра практика во областа на борбата против криминалот, но и придонес кон забрзувањето на царинските постапки и трговија, рече Танасоски.

Прочитајте и...  Во Турција од полноќ забрането движење на помлади од 20 години

Додаде дека во рамките на воспоставената соработка и програма, во Обединетото кралство веќе се испорачани напредни обуки за 20 лица, за примена на техники на пребарување на транспортни средства.

– Сите учесници за време на нивната обука покажаа забележителни резултати, и притоа добија признанија за нивната подготвеност и пристап. Примената на донираната специфична опрема и стекнатите знаења и вештини дополнително ќе помогне да се зголемат капацитетите за преглед и резултатите во откривањето на царинските прекршоци, рече директорот.

Амбасадорка Галовеј рече дека денешниот настан е јасен израз на ветувањето што го направиле на минатогодишниот Самит за Западен Балкан во Лондон.

– Борбата против даночниот и царинскиот криминал и перењето пари како и процесуирање на овие кривични дела помага да се заштитат економиите, а со тоа да се стимулира и развива просперитетот. Зголемениот капацитет на царинските службеници за употреба на нови техники и опрема ќе помогнат да се сузбијат заканите од сериозниот и организира, како и економскиот криминал. Сузбивањето на сериозниот и организиран криминал и корупција е клучен дел од нашата соработка која зафаќа две важни области – безбедност и просперитет, додаде амбасадорката.

Прочитајте и...  Сала: Ако се распадне Милано, тогаш ќе се урне целиот здравствен систем на Ломбардија

Прочитај повеќе

Коронавирусот ги исплаши Кинезите: Во Шенжен забрането месо од кучиња и мачки

Слободен печат

Во Перу воведени одвоени ограничувања за движење на мажите и жените

МИА Агенција

Убави вести од Италија: Бебе се опорави од коронавирусот како и целото семејство

Слободен печат

Расте бројот на идентификувани жртви на трговија со луѓе во Европа

Слободен печат

Филипче: Коронавирусот нема да исчезне туку така

Слободен печат

Пожарникари со кран извлекуваа болен од коронавирус од стан во Лондон (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Aпелирам до граѓаните на Куманово да бидат присебни, ова беше тешка, но неминовна одлука

Слободен печат

Германците се тестираат од коронавирус на паркинг: Доаѓаат со возило, даваат брис и дома ги чекаат резултатите (ВИДЕО)

Слободен печат

Американски генерал пренесува искуства од борбата со вирусот во Јужна Кореја

Слободен печат

Во сенка на пандемијата на коронавирусот се води војна околу нафтата

Дејан Андоновиќ

Би-Би-Си: Овие 18 земји не пријавиле ниту еден случај на заразен со Ковид-19

Слободен печат

Алијанса за Албанците: Целосната забрана за движење во Куманово за време на викендот создава контра-ефекти

Слободен печат