10 C
Скопје

Tag : донација

Вести Регион

Неум донираше два станбени контејнери на Петриње

Слободен печат
Општина Неум на југот на Босна и Херцеговина донираше два станбени контејнери за две семејства во хравтскиот град Петриње. Контејнерите се доопремени во Петриње и...
Вести Македонија Слајдер

Филипче утре на „Табановце“ ќе го дочека неговиот српски колега Лончар: Доаѓа втората пратка на анти-ковид вакцини од Србија

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче утре во 13:30 часот на граничниот премин „Табановце“ ќе пречека делегација предводена од неговиот српски колега Златибор Лончар, кој ќе...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Бијонсе донираше за загрозените граѓани од Тексас кои се борат со последиците од ледената бура

Слободен печат
Американската пејачка Бијонсе заедно со „Adidas“ и организацијата „Bread of Life“ ги здружија силите за да соберат пари за загрозените жители на Тексас, кои се...
Вести Македонија

Нова донација на Амбасадата на Јапонија: Обезбедени 60.000 евра за дигитален апарат за радиографија

Слободен печат
Донација од Амбасадата на Јапонија, вредна 60.000 евра, ќе добие гостиварската Општа болница „Ферид Мурад”. Со овој проект се обезбедени средства за набавка на дигитален...
Вести Македонија

Заев: Дарувањето органи е највисок акт на човечност и хуманост

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска, преку видеообраќање, испрати порака до сите граѓани за важноста од донирање органи и ткива како начин за спасување нечии животи. Заев...
Кошарка Спорт

Мајкл Џордан донираше 10 милиони долари за изградба на клиники

Слободен печат
Кошаркарската легенда Мајкл Џордан донираше 10 милиони долари за изградба на две медицински клиники во сиромашните заедници во близина на неговиот роден град Вилмингтон, соопшти...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Вакцините сместени на Институтот за трансфузиологија: Денеска администрирање во Агенцијата за лекови, од среда вакцинирање

Слободен печат
Вакцинацијата против ковид-19 во државава ќе почне в среда (17 февруари). Први ќе бидат вакцинирани здравствените работници во модуларната болница во Клиничкиот центар „Мајка Тереза”...
Вести Македонија

Со помош од амбасадата на Јапонија во Македонија: Болницата во Дебар ќе добие ренген апарат

Слободен печат
Општата болница со проширена дејност во Дебар набрзо ќе ја дигитализира рентген службата, благодарение на поддршката добиена од Јапонската амбасада во Скопје. – Доцна попладнево...
Вести Македонија Слајдер

Брнабиќ: Чекаме дозвола од „Фајзер“ за донација на вакцините за С. Македонија

Слободен печат
Сè е подготвено за Србија да и ја предаде донацијата на вакцините на „Фајзер“ на Северна Македонија, но се чека дозвола од производителот, изјави премиерот...
Вести Регион Слајдер

Србија донира 100.000 евра за обнова на родната куќа на Јосип Јелачиќ

Слободен печат
Српската влада уплатила 100.000 евра на Хрватскиот национален Совет (ХНС) за обнова на родната куќа на Јосип Јелачиќ во Петроварадин, објави денеска ХНС. Со обновата...