Сликарот на сончевиот ден: Ѓорѓи Ачески – Аче

Четириесет години по неговото заминување, се сеќаваме на сликарот Ѓорѓи Ачески – Аче. Во неговите цртежи се сочувани повеќето стари градби, кои денес не можеме да ги видиме, а насликал над три илјади цртежи.

Роден е во Прилеп во 1914 година. Уште како млад почнал со сликање, иако немал соодветно ликовно образование. Сè што постигнал во сликарството, го постигнал како самоук, а неговите успеси се должеле наљубовта кон сликарството, вербата во себе и големиот талентот кој несомнено го поседувал.

Неговата заинтересираност кон цртежот најмногу се должела на Љуба Ивановиќ, кого го нарекувале и „кралот на моливот“, и важел за еден од најпознатите мајстори на графика во поранешна Југославија. Неговите цртежи најмногу придонеле за Ачески тематски да се определи за старата архитектура. Мотивите ги наоѓал во градските периферии и селските населби низ целата тогашна Југославија. Од нив се инспирирал, ги откривал нивните тајни, ставајќи се во улога на истражувач.

Денес, повеќето стари градби се сочувани само во неговите цртежи, а насликал над три илјади цртежи. Всушност, не водел евиденција за нивниот број, бидејќи сликал речиси секој сончев ден.

[foogallery id=”118315″]

Неговата прва изложба во јавност била во 1938 година. Реализирал над 15 самостојни изложби, а изложувал и на бројни заеднички изложби.

Добитник е на повеќе награди, меѓу кои и наградите „3ти Ноември“ и „11 Октомври“.

Ќе остане запаметена неговата изјава: „Можно е да сум постигнал многу, а можно е да не сум стасал никаде, но сигурен сум дека не можев да бидам подруг, освен тоа што сум“.

Почина во 1979 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот