Скопската Зоолошка градина ги отвори вратите за посетителите (ГАЛЕРИЈА)

Од денеска вратите на скопската Зоолошка градина повторно се отворени за посетителите.

По неколкуте претходни најави, Скопје ЗОО конечно започна повторно со работа,а поради ситуацијата со коронавируот и овде важат посебни правила и прописи за однесување.

Посетителите при влез во ЗОО Скопје ќе треба да носат маска, а ред ќе се чека на дистанца од 1,5 метри, што уредно е одбележано на самиот влез.  Строго е забрането хранење и доближување до животните.

Отпадоците мора да се фрлаат во корпите. Не смеат да се употребуваат летниковците и детските игралишта.

Од Зоолошката исто така информираат дека бројот на посетители во даден момент е ограничен, со цел да се избегне создавањето на големи гужви.

Прочитајте и...  Хорор на детски роденден во Мериленд, поради бурата падна дрво врз гаража, повредени 19 лица (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Анкета: Третина од Британците не би се вакцинирале против коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Гласањето нема да биде помалку безбедно од било која друга нормална активност која ја вршиме секојдневно (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: Ветинг за политичарите и судиите – Ние Груевски ниту сме го избркале, ниту планираме да враќаме некого (ВИДЕО)

Слободен печат

Израел усвои вонреден закон за борба против новиот бран на коронавирусот

Слободен печат

Реновирани двете гинеколошки операциони сали во болницата во Чаир, почната е гасификација на котелот за парно греење

Слободен печат

Атанасов од АХВ: Граѓаните кои се сомневаат дека имаат труење со храна веднаш да пријават, за да се излезе на терен и да се земат примероци (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Француските научници заклучија: Сезонските коронавируси не ги штитат децата од Ковид-19

Слободен печат

Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Слободен печат

Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Слободен печат

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат