зоолошка Archives - Слободен печат

Tag : зоолошка

Вести Скопје Слајдер

Белата лавицата Бела е новата жителка на скопската зоолошка

Белата лавица Бела, млада женка која припаѓа на видот бели лавови, од Ходенхаген, Германија пристигна во Зоолошката градина во Скопје. Белите лавови се еден од...
Вести Скопје

Белоносести коати, нови животни во Зоолошка градина

Слободен печат
Зоолошката градина во Скопје е дом на нови животни. Станува збор за белоносести коати. „За првпат, Скопје ЗОО ќе биде дом на белоносести коати. Овие...
Вести Планета

УЖАС ВО ЦИРИХ: Крокодил зграпчил вработена во зоолошката за рака, морале да го убијат

Слободен печат
Крокодил кој ја зграпчил раката на една работничка од зоолошката градина во Цирих е усмртен за таа да се ослободи од неговата вилица, пренесуваат news.com.au....
Вести Скопје

ЛАВОТ И ЛАВИЦАТА ВО СКОПЈЕ ЗОО КОНЕЧНО ЗАЕДНО: Кој вели дека во животинскиот свет нема љубов?

Слободен печат
На Фејсбук страната на скопската Зоолошка градина објавија фотографија од лавот Жика и лавицата Акети, кои по подолг период на адаптација конечно живеат во заедничко...
Вести Скопје

Зоолошката ќе се поднови со големи аквариуми со риби и водни животни

Слободен печат
Воден свет, или просторија со големи аквариуми за риби и други водни животни, ќе се гради во Зоолошката градина во Скопје. -Оддамна ни беше во...
Вести Скопје

Зоолошката градина се приклучува во хуманитарна акција за малата Симона

 Зоолошката градина во Скопје се приклучува кон хуманитарната акција за собирање финански средства наменети за лекување на четиригодишната Симона од Штип која боледува од леукемија....
Забава Магазин

Драма во Зоолошка: Ја прескокнала оградата за да игра со лавовите (ВИДЕО)

Слободен печат
Жена ја прескокнала оградата на Зоолошка градина во Бронкс, Њујорк, за да игра пред лавовите и да ги задева. На снимката се гледа како опасниот...
Вести Скопје

Скопската зоолошка градина во 2020 година ќе стане дел од Европската асоцијација на зоолошките градини

Слободен печат
Зоолошката градина Скопје во 2020 година ќе стане дел од Европската асоцијација на зоолошките градини (ЕАЗА). Минатиот викенд во Шпанија, Валенсија, се одржа годишната конференција на...
Забава Магазин

Виц на денот: Зоолошка

Горан Наумовски
Трпе го носи син му вo зoолoшка. Малиот Трпе љубопитно го прашува татко си: – Taтo,тато. Зoшто Majмунoв нe глeда тoлку лошo?! – Потивко синe,...
Вести Скопје

Во октомври во зоолошка градина ќе пристигнат фламинга од Германија

Слободен печат
Скопската зоолошка градина ќе биде збогатена со нови жители кои се очекува да пристигнат во октомври. Станува збор за фламинга, кои во Скопје ќе допатуваат...