СКАНДАЛ ВО ХРВАТСКА: Протекла листа на 2000 пациенти на кои им биле испраќани тајни СМС пораки

Анонимен СМС од број кој започнува со „0800“, со предупредување дека вградување на вештачко колено во јавните болници е опасно за здравјето, е пратен наводно на броевите на повеќе од две илјади пациенти, кои се на листата за тој медицински зафат во Хрватска. Прашањето е кој и како дошол до податоци за лицата кои чекаат на таа операција и ги злоупотребил.

Околу 15 пациенти без објаснување во последните неколку месеци се откажале од вградување на протеза на коленото во Клиниката за трауматологија.

„Еден пациент ни потврди дека добил порака каде се предупредува како во јавните болници, значи државните болници во Хрватска, вградуваат неадекватни импланти“, вели за ХРТ Сречко Сабилиќ, претставник на Клиниката за трауматологија.

Прочитајте и...  Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Се истражува кој и како дошол до листата на пациенти и нивните броеви, па им испратил вознемирувачки пораки.

„Податоците се чуваат во архивите на поединечни болници и во одделите кои се занимаваат со тоа, ќе истражиме и верувам дека ќе пронајдеме кој ги дал тие податоци“, вели министерот за здравство Милан Кујунџиќ.

„Тоа е една исклучително опасна работа, каде се работи за приватноста на нашите осигуреници и нивно вознемирување, смета Луциан Вукелиќ, директорот на ХЗЗО и нагласува дека службите мораат да ја одработат нивната работа.

Вградување на протеза на коленото на трауматологија чекаат околу 800 пациенти и до две години, а за имплантите од Клиниката велат дека нема никакво загрижување.

Прочитајте и...  Османи: Најголемиот проблем во моментов е тоа што доминираат лажните вести

„Во клиниката за трауматологија се вградуваат протези од најмногу категории, кои нималку не заостануваат зад приватните установи“, вели Сабилиќ.

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Не е тешко да се почитуваат трите клучни мерки за заштита од Ковид-19

Слободен печат

Османи: Погледнете како за 30 минути се пренесува вирусот на заеднички ручек или вечера (ВИДЕО)

Слободен печат

Портпаролката на СДСМ е негативна на тестот за Ковид-19

Слободен печат

Италија ниту после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Слободен печат

Кауција од милион долари за тројцата полицајци од Минеаполис кои помагаа во убиството на Џорџ Флојд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат

ТВИТЕР ВОЈНАТА ПРОДОЛЖУВА: Социјалната мрежа ја блокираше снимката на Трамп за убиениот Флојд

Слободен печат

Безбедноста и здравјето на туристите и туристичките работници главен приоритет на Грција во пресрет на летната сезона

Слободен печат

НОВА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД САД: Полицајци удрија и срушија 75-годишен маж на земја (ВИДЕО)

Слободен печат

Вјоса Османи: Косово од 2016 година доби неколку десетици милиони евра од Србија и тоа остана во тајност

Слободен печат

Бислимоски: Не очекувам било какви проблеми во енергетскиот сектор при евентуален втор бран на Ковид-19

МИА Агенција