СКАНДАЛ ВО ГЕРМАНИЈА ЗАРАДИ ОСИРОМАШЕНИОТ УРАНИУМ ФРЛЕН НАД СРБИЈА: Војниците бараат оштета!

Поранешни германски војници поднеле барање за оштета заради изложување на осиромашен ураниум кој е користен во војните на Балканот и во Ирак, поради што фракцијата Алтернатива за Германија во Бундестагот побарала мислење од германската влада.

Порталот „Т-онлајн“ наведува дека околу 220 војници побарале оштета бидејќи биле изложени на ураниум, а сега повторно се актуелизирала расправата за тоа колку споменатата муниција е штетна за здравјето, пренесуваат белградските медиуми.

„Студија на светската здравствена организације и Меѓународната организација за атомска енергија го негираат постоењето на било каков ризик, додека Меѓународна организација на лекари против атомско оружје изјавило дека постојат пропусти во објавените студии и поради тоа повикуваат на превентивна забрана за користење на овој тип на муниција додека точно не се утврдат долгорочните ефекти”, пишува овој портал.

Прочитајте и...  СКТМ: Аранжманите за Италија откажани, поради паника од корнавирусот се откажуваат и патувањата во другите региони

Германската влада како одговор на 12-ти август изјавила дека барањата од оваа студија биле одбиени поради, како што се истакнува, недостаток на докази дека германските војници претрпеле било какви здравствени последици од контактот со овој тип на муниција, која била користена за уништавање на оклопни возила.

И Австријската армија објавила студија за влијанието на осиромашениот ураниум. Како што изјавиле, опасноста може да настапи поради хемиските карактеристики на овој материјал, и тоа само кога се внесува во организмот во големи количини.

„Може да се заклучи дека директно вдишување на овие супстанции на подрачја каде се одвиваат воени дејствија, може да представува опасност за здравјето луѓето. Сепак, долгорочен директен контакт со осиромашен ураниум, како делови од муниција, би требало да се избегнуваат”, изјавиле тие.

Прочитајте и...  Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Прочитај повеќе

„Ерусалим пост“: Армијата на Турција напаѓа руски авиони во Сирија

МИА Агенција

Негативен резултатот на последното лице што се тестираше за коронавирус

Слободен печат

Вархељ: Преговорите со Северна Македонија и Албанија можат да се отворат за неколку недели

МИА Агенција

Грција: Од сезонски грип починале 77 лица

Слободен печат

Ѓонај: Кривичната пријава од претседателот Мета е правно бесмислена

МИА Агенција

Помпео: Ја повикуваме Русија да ја заврши окупацијата на Крим

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Италија: Кривични пријави за сите трговци кои продаваат маски по огромни цени

МИА Агенција

Израелски ракетен дрон усмрти едно лице во Сирија

МИА Агенција

Наспроти новите случаи, смирени страстите на Балканот

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 3,1 степени регистриран во Албанија

Слободен печат

Потпретседателот на косовската влада бара укинување на таксите за српските продукти

Слободен печат

Русија за првпат истрела „Циркон“ – хиперсонична ракета го голем домет

МИА Агенција