Tag : бундестаг

Вести Свет

Германија: Ултра десничар го загуби пратеничкиот имунитет за да може да му се направи претрес

Слободен Печат
Германските пратеници го поништија пратеничкиот имунитет на крајно десничарскиот политичар Александар Гауланд поради истрага која се води поради наводни даночни неправилности. Гауланд (78) е еден...
Вести Свет

Бундестагот го одби предлогот сите граѓани да бидат донори на органи

Слободен печат
Германските парламентарци денеска го одбија предлог законот со кој се предвидува мнозинството граѓани да бидат потенцијални донори на органи, освен ако се против тоа, и...
Вести Регион

Круемади: По постигнатиот договор останува само Владата да ги исполни условите на Бундестагот

Слободен печат
Лидерката на опозициското Социјалистичко движење за интеграција (ЛСИ) Моника Круемади, во првата реакција по постигнатиот договор за изборните реформи меѓу власта и опозицијата, порача дека...
Вести Македонија

Димитров на средба со пратеници од Бундестагот

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со двајца пратеници од германскиот Бундестаг, Метин Хакверди и Кристиан Петри, при тоа тема на дискусија...
Вести Македонија

Јуратовиќ ќе му објасни на Макрон зошто Македонија треба да добие зелено светло за почеток на преговори со ЕУ

Слободен печат
Членот на Бундестагот, Јосип Јуратовиќ, по синоќешната позитивна одлука на германскиот парламент на Македонија да и се одреди датум за почеток на преговори за членство...
Вести Македонија

Бундестагот АНАЛИЗИРА па носи одуки – Оптимизам по германското „да“ за датумот за преговори со ЕУ

Слободен печат
Оптимизам за Македонија пристигна од германскиот Бундестаг. Со давањето на поддршка за Македонија во октомври да добие пристапни преговори за членство во Европската Унија, поранешниот...
Вести Македонија

Што пишуваат грчките медиуми за синоќашното гласање во Бундестагот?

Слободен печат
„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија”; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент”; „Германско „да”...
Вести Свет

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Слободен печат
Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Македонија и на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Бундестагот ни даде зелено светло за почеток на преговорите со ЕУ (ВИДЕО)

Слободен печат
Бундестагот пред малку даде зелено светло за почеток на преговорите на Северна Македонија за влез во ЕУ. Со 476 гласа за и 122 против, како...
Вести Македонија

ВО ЖИВО Седница на Бундестагот за отпочнување преговори со С.Македонија

Слободен печат
Во тек е дебатата на германскиот парламент на која се расправа за одлуката за отпочнување преговори за членствот на С. Македонија во Европската Унија. На...