Tag : бундестаг

Вести Свет

Кручих: Москва ги отфрла наводите за кибер напади врз Бундестагот во 2015 година

Москва ги отфрла неоснованите обвинувања за вмешаност во кибер нападите врз германскиот Бундестаг во 2015 година и истите ги смета за обид за дискредитација на...
Останатo Спорт

На германскиот спорт му се потребни милијарда евра за да преживее

Слободен печат
Олимпискиот комитет на Германија (ДОСБ) објави дека нивното истражување за штетата предизвикана од пандемијата на коронавирусот покажало дека се потребни милијарда евра за да преживее...
Вести Економија

Целосно укинување на граничните контроли во Шенген зонјата бара Меркел

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека сака од 15 јуни да биде укината вонредната гранична контрола воведена во Шенген зоната поради коронавирусот. – Ако...
Вести Економија

Германија ќе се брани од економска криза со 156 милијарди евра

Слободен печат
Германската Влада донесе мерки за поддршка на семејствата, потстанарите, вработените, претприемачите, но и фирмите погодени од мерките против епидемијата, а борбата за спас на економската...
Вести Регион

Бундестагот нема да прифаќа бегалци од грчките острови

Слободен печат
Бундестагот со големо мнозинство го отфрли барањето на Зелените за прифаќање 5.000 бегалци од грчки острови, објавија германските медиуми. За барањето на Зелените да се...
Вести Свет

Германија: Ултра десничар го загуби пратеничкиот имунитет за да може да му се направи претрес

Слободен Печат
Германските пратеници го поништија пратеничкиот имунитет на крајно десничарскиот политичар Александар Гауланд поради истрага која се води поради наводни даночни неправилности. Гауланд (78) е еден...
Вести Свет

Бундестагот го одби предлогот сите граѓани да бидат донори на органи

Слободен печат
Германските парламентарци денеска го одбија предлог законот со кој се предвидува мнозинството граѓани да бидат потенцијални донори на органи, освен ако се против тоа, и...
Вести Регион

Круемади: По постигнатиот договор останува само Владата да ги исполни условите на Бундестагот

Слободен печат
Лидерката на опозициското Социјалистичко движење за интеграција (ЛСИ) Моника Круемади, во првата реакција по постигнатиот договор за изборните реформи меѓу власта и опозицијата, порача дека...
Вести Македонија

Димитров на средба со пратеници од Бундестагот

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со двајца пратеници од германскиот Бундестаг, Метин Хакверди и Кристиан Петри, при тоа тема на дискусија...
Вести Македонија

Јуратовиќ ќе му објасни на Макрон зошто Македонија треба да добие зелено светло за почеток на преговори со ЕУ

Слободен печат
Членот на Бундестагот, Јосип Јуратовиќ, по синоќешната позитивна одлука на германскиот парламент на Македонија да и се одреди датум за почеток на преговори за членство...