21.8 C
Скопје

Tag : бомбардирање

Вести Свет

Најмалку 20 жртви во израелските напади врз Појасот Газа: Евакуиран и израелскиот Парламент

Слободен печат
Најмалку 20 лица, меѓу кои девет деца, се убиени во синоќешниот израелски напад врз Појасот Газа, соопшти палестинското Министерство за здравство. Според светските агенции, во нападите биле...
Вести Регион Слајдер

Во Србија денеска се одбележуваат 22 години од НАТО нападите врз СР Југославија

Слободен печат
Во Србија, со низа манифестации, положување цвеќе и венци и oдавање пошта на жртвите, денеска ќе се одбележи 22-годишнината од почетокот на воздушните напади на...
Вести Ви Препорачуваме Регион

ГАЛЕРИЈА: 22 години од бомбардирањето на НАТО во ЈУГОСЛАВИЈА

СП.
Српската влада проценува дека во бомбардирањето загинале најмалку 2.500 лица, а биле ранети 12.500, иако точниот број на загинати и натаму не е познат. Воздушните...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ за годишнината од НАТО бомбардирањето: Обврска на Србија е да прости и никогаш да не заборави

Слободен печат
Работа и обврска на Србија е да прости, но исто така нејзина обврска е и никогаш да не заборави и затоа ќе негуваме култура на...
Вести Регион

Анкета: Една петтина од Србите би прифатиле извинување од НАТО поради бомбардирањето

Слободен печат
Десет отсто граѓани на Србија го поддржуваат членството на државата во НАТО, додека 79 проценти се против тоа, а 11 проценти се уште не се...
Вести Свет

Сириски владини авиони бомбардирале две села под контрола на бунтовниците

Слободен печат
Воените авиони на сириските владини сили бомбардираа неколку села под контрола на бунтовниците во северозападна Сирија, што е  прв ваков потег откако пред три месеци...
Вести Свет

Саудиска Арабија го бомбардираше Јемен откако пресретна две балистички ракети насочени кон Ријад

Слободен печат
Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија која се бори против бунтовничките групи на Хутите во Јемен денес изврши неколку воздушни напади врз престолнината Сана. Благодарение...
Вести Свет

Пентагон се дистанцираше од заканите на Трамп кон Иран

Слободен печат
Пентагон се дистанцира од заканите на претседателот Доналд Трамп дека ќе бомбардира ирански културни објекти независно од меѓународната забрана за такви напади. Министерот за одбрана...
Вести Свет

Над 210.000 луѓе ја напуштиле Сирија поради бомбардирањето

Слободен печат
Повеќе од 210 илјади луѓе ги напуштиле своите домови во северозападна Сирија поради интензивното бомбардирање од владините сили, соопшти сириската Координациска група за одговор. Според...
Вести Свет

Командантот на Исламик Џихад убиен во сон

Слободен печат
Таткото на командантот на екстремистичката група Исламик Џихад, Салим Абу ел Ата, изјави дека неговиот син Баха, кој е убиен во израелскиот напад врз Појасот...