Симовски за „Слободен печат“: Очекуваме Пендаровски скоро да го потпише указот за Законот за попис

Очекувам претседателот Пендаровски да го потпише указот за Законот за попис, зашто секој час е значаен за на време да бидеме подготвени за спроведувањето на оваа статистичка операција во април, изјави директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски за „Слободен печат“.

– Се надевам дека ќе помине целата процедура околу овој закон. Очекувам дека ќе биде потпишан указот, бидејќи не сметам дека правните експерти би наишле на недоследности во законското решение – вели Симовски.

Претходно од Вила Водно информираа дека претседателот Пендаровски врши консултации со правни експерти за донесениот Закон за пописот и во наредните неколку денови ќе го соопшти својот став. Во меѓувреме, од ВМРО-ДПМНЕ го повикаа претседателот да излезе, како што велат, од сенката на Заев, и да не го потпишува указот.

Прочитајте и...  Нема ли тајвански вакцини, бидејќи оние од Кина ќе стигнат на кинеско куково лето

Доколку законот сепак добие зелено светло од Пендаровски, опозиционерите најавуваат дека имаат механизми за да го спречат одржувањето на пописот.

Пендаровски се консултира со правни експерти за Законот за пописот

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис и целосен консензус

Поврзани вести

Демонстранти упаднаа во владината зграда во Ереван

Слободен печат

Нов протест напладне пред влада – излегуваат организаторите на свадби и други настани

Слободен печат

Во текот на пандемијата, 446 нови вработувања во јавното здравство

Слободен печат

Шахпаска: Секој има право на достоинствен живот без оглед на возраст, пол, расна и етничка припадност

Слободен печат

Форбс: САД признаа дека Ф-35 се неуспех

Слободен печат

Нема ли тајвански вакцини, бидејќи оние од Кина ќе стигнат на кинеско куково лето

Ана Анастасовска

Остави Коментар