Tag : завод за статистика

Вести Регион

Хрватски завод за статистика: Намалување на бројот на вработени за 3,6 отсто

Слободен печат
Според податоци на Државниот завод за статистика, во септември годинава, во Хрватска имало 3,6 проценти помалку вработени отколку минатата година, а стапката на невработеност изнесува...
Вести Македонија Слајдер

Симовски за пописот: Со лаптопи ќе заштедиме над два милиони евра!

Лука Андреев
По информациите за јавната набавка на Заводот за ревизија, тешка околу три милиони евра, со која се набавуваат 5.650 лаптопи, директорот на институцијата, Апостол Симовски...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Заев: Попис во април!

Лука Андреев
Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање истакна дека нема да има ново одложување на пописот, а најдоцниот термин за негово спроведување е април 2021...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пoпис најдоцна во април!

Лука Андреев
Владата повторно го испраќа предлог Законот за попис во собраниска процедура, со надеж дека Македонија по 18 години конечно ќе се преброи. Очекувањата се дека...
Вести Економија Слајдер

Симовски: Пад во индустријата и надворешната трговија, најголем пораст во земјоделието и градежништвото (ВИДЕО)

Слободен печат
Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за првото тримесечје од 2020 година е 0.2 индексни поени....
Вести Економија

Трошоците на живот во септември на месечно ниво пониски, на годишно ниво раст од 0,3 отсто

МИА Агенција
Трошоците на животот во септември годинава, во споредба со септември лани, бележи пораст од 0,3 отсто, а  индексот на цените на мало бележи намалување од...
Вести Македонија

На одмор преговорите за законот за попис

Пред два дена преставници на ВМРО-ДПМНЕ и Заводот за статистика имале нова средба за предлог-законот за попис со кој се предвидува наредната година да се...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Кои од забелешките на ВМРО ДПМНЕ за пописот се прифатливи, а за кои нема шанси

Мими Шушлеска Петкова
Одложување на пописот за 2021 година и формирање на посебно стручно тело кое ќе ја води пописната операција се двете барања на ВМРО-ДПМНЕ кои се...
Вести Македонија

Законот за попис заглави, а без него не можеме да се преброиме

Директорот на Заводот за статистика, Апостол Симовски, бара средба со пратеничките групи на политичките партии застапени во парлементот со цел да им објасни како ќе...
Вести Македонија

Иселените ќе се попишуваат, ЕВЕ КАКО

Мими Шушлеска Петкова
Отселените државјани на нашата земја мора да бидат опфатени со пописот, а во која категорија ќе влезат ќе зависи од тоа дали се иселени подолго...