Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Селекторот на македонската женска сениорска репрезентација на Македонија, Симе Симовски го објави списокот од 18 ракометарки повикани на собир за време на ЕХФ неделата во период од 28 септември до 4 октомври 2020 година.

Потсетување дека нашите најдобри ракометарки ги започнаа со два порази во квалификациите за наредното Европско првенство од Шведска на гости (35:26) и дома од Чешка (29:37).

Во јули ги дознаа ривалите во квалификациите за учество во бараж за СП, а тие се Исланд, Литванија и Грција.

Повикани ракометарки:

1. ДРАГАНА ПЕТКОВСКА /
2. ЈОВАНА МИЦЕВСКА OGC NICE COTE D’AZUR HANDBALL- FRA
3. ЈОВАНА САЗДОВСКА HC DUNAREA BRAILA – ROU
4. АНАСТАСИЈА НИКОЛОВСКА ЖРК ЧАИР
5. САРА РИСТОВСКА CSKA – RUS
6. ЕЛЕНА ЛИВРИНИЌ CSM GLORIA BUZAU – ROU
7. МАРИЈА ШТЕРИОВА CSM GLORIA BUZAU – ROU
8. АНГЕЛА ЈАНКУЛОВСКА ЖРК КУМАНОВО
9. МИЛИЦА НИКОЛИЌ ЖРК МЕТАЛУРГ
10.АНДРЕА СЕДЛОСКА RK LOKOMOTIVA ZAGREB – CRO
11.СИМОНА СТОЈАНОВСКА ZRK NAISA – SRB
12.АЛЕКСАНДРА БОРИЗОВСКА ЖРК КУМАНОВО
13.МАРИЈА НИКОЛОВСКА ЖРК ЧАИР
14.ЕЛЕНА ЃОРЃИЈЕВСКА CS MAGURA CISNADIE – ROU
15.ЈОВАНА КИПРИЈАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
16.ТАМАРА ИВАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
17.ИВАНА ЏАТЕВСКА ЖРК ВАРДАР
18. ИВАНА ГАКИДОВА ZRK NAISA – SRB

Прочитајте и...  ВИДЕО: „Бомба“ на Лазаров во изборот за гол на колото во Франција!

Информациите за претстојниот собир ќе бидат дополнително објавен, информираат од Ракометната федерација на Македонија (РФМ).

Поврзани вести

Венгер: Со Суперлигата сакаат да ја уништат Премиер лигата

Слободен печат

Димитријевиќ и Хувентуд не знаат за пораз во Еврокупот, последна жртва е Уникс

Слободен печат

НБА тимот Јута џез продаден за 1.6 милијарди долари

Слободен печат

Само две работи можат да го запрат Ѓоковиќ да не биде историски број 1

Слободен печат

Ристовски: Заканите не ме плашат, а овие двајца кандидати немаат капацитет да го водат МОК

Слободен печат

Познати имињата на пет кандидати за наследник на Бартомеу

Слободен печат

Остави Коментар