2 C
Скопје

Сибирскиот поларен вртлог поминува низ Европа и носи ниски температури

На Северна Америка, Европа и Азија им се заканува студен бран сличен на оној во 2014 година, кога температурата во Чикаго падна до -27 степени Целзиусови, предвидуваат метеоролозите.

Чикаго окован во мраз, 7 јануари 2014 / Profimedia

Водечкиот метеоролог на ИБМ, Тод Крофорд, укажува дека по двегодишно затишје, на северната хемисфера можеби повторно ѝ се заканува продор на леден воздух, односно продор на поларниот вртлог од Арктикот.

Веројатно ќе дојде до возбудлив период со студени денови и обилен снег“, вели Крофорд.

Студениот воздух веќе продре во Западна Европа и Кина.

Во Париз температурата е за 3,5 степени пониска од просечната во овој период од годината, а во Мадрид е дури за 6,9 степени постудено отколку вообичаено. Во Пекинг температурата падна на рекордно ниско ниво, па во четвртокот било -9 степени, наведува Тајлер Ројс, метеоролог на апликацијата Акуведер.

Прочитајте и...  Во 2020 година во светот за оружје потрошени 1,93 трилиона долари
Поларниот вртлог навлегува во Северна Америка, 6 јануари 2014 / Profimedia

„Технички, станува збор за поларни вртлози кои кружат на Арктикот и го држат студот заробен далеку на север, но со пораст на температурите, познато како ненадејно стратосферско загревање, студениот воздух може да го пробие поларниот „обрач“ и да се упати кон југ. Тоа носи студено време секаде на северната хемисфера, иако по сѐ судејќи, оваа година ледениот бран ќе се задржи најверојатно само во САД“, вели Рајан Трушелу, претседател на компанијата Ведер тајгер ЛЦЦ.

„Многупати во минатото се случило прогнозите за студено време да бидат само лажнаузбуна“, оптимист е Џим Роулер, водечки метеоролог во Енерџи ведер.

 

Поврзани вести

ВИДЕО | Русинката Маша пее на македонски јазик: Слушнете ја „Дали ти ќе дознаеш“

Слободен печат

Се проширува семејството на Софија, роботот според кој човештвото треба да биде уништено

Слободен печат

д-р Боровиќ: GE 132 + Natural е редовна терапија за постковид болните во Србија

Слободен Печат

Силвестер Сталоне го продава својот луксузен имот за 130 милиони долари

Слободен печат

Британски, бразилски, јужноафрикански: Што засега се знае за новите соеви на коронавирусот и колку се опасни?

Слободен печат

Трик кој успева секој пат: Еве како успешно да ги отстраните дамките од лак за нокти од облеката!

Слободен печат

Остави Коментар