5 C
Скопје

Tag : Арктик

Магазин Магазин слајдер Технологија

Сибирскиот поларен вртлог поминува низ Европа и носи ниски температури

Слободен печат
На Северна Америка, Европа и Азија им се заканува студен бран сличен на оној во 2014 година, кога температурата во Чикаго падна до -27 степени...
Вести Свет

Северната хемисфера под закана од леден бран од Арктикот

Слободен печат
Бран студено време од Арктикот, слично на оној што се случи во 2014 година, од крајот на јануари им се заканува на Северна Америка, Европа...
Вести Свет

Доцни замрзнувањето на водата и создавањето мраз на Артикот

Слободен печат
Научниците предупредуваат дека поголем дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува иако е крај на октомври. Засега тоа е најдоцен регистриран период во...
Вести Свет Слајдер

Истражувачкиот брод „Поларстерн се врати во Бремерхафен: Наскоро ќе нема мраз на Арктикот

Слободен печат
Предводникот на едногодишната истражувачка мисија на Арктикот, Маркус Рекс изјави дека наскоро ќе нема мраз на Арктикот во летниот период од годината. – Гледаме како...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Нов доказ за брзите климатски промени: Се оддели голем дел од глечер на Гренланд

Слободен печат
Голем дел од глечер на Гренланд, што е проценет на 110 квадратни километри, се оддели на далечниот североисток на Арктикот, објавија научници, според кои, тоа...
Вести Свет Слајдер

Две големи санти мраз исчезнаа на Арктикот

Слободен печат
Нови сателитски слики од НАСА покажаа дека две големи санти мраз во канадскиот залив на Сент Патрик целосно исчезнале. Поголемата имала површина од 3 квадратни...
Вести Свет

Помпео: САД ќе бидат поактивни на Арктикот

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека неговата земја ќе стане поактивна на Арктикот за да се спротивстави на растечкото руско влијание и да...
Вести Свет

Русија ќе им дава на граѓаните бесплатно земјиште на Арктикот

Слободен печат
Кремљ планира да го развива својот краен северен дел, богат со ресурси, и на Русите ќе им дава бесплатно земјиште на Арктикот за да изградат...
Вести Свет

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат
Рускиот производител на никел „Норилск никел” денеска соопшти дека од неговиот цевковод на Арктикот истекле околу 45 тони гориво. Инцидентот се случил кога дошло до...
Вести Економија

Над две милијарди штета од излевањето на нафта на Арктикот

Слободен печат
Загадувањето од излевањето нафта во Рускиот Арктик, кога при хаварија во Норилск се излеаја 21 илјади тони дизел, предизвика повеќе од две милијарди американски долари...