Што кријат Американците? Двајца холандски тинејџери уапсени во близина на мистериозната „Област 51“

Двајцата пријатели од Холандија само сакале да видат што е толку фасцинантно за мистериозната „Област 51“ пред да ги напуштат Соединетите Американски Држави и да заминат во татковината, но тие завршиле во затворот на сојузната држава Невада, објави Си-ен-ен.

Тис Гранзиер (20) и Чарлс Џејкоб Свип (21) се уапсени откако минале речиси пет километри во забранетата зона во Невада, која е заштитена како Национална безбедносна зона, објавија од полицијата.

Локацијата во близина на „Областа 51“, која со декади е во фокусот на теориите на заговор. Многумина сметаат дека американската влада токму на оваа локација чува докази за постоењето на вонземјани и неидентификувани летечки објекти.

Дополнително, областа стана уште попозната, кога пред неколку месеци беше креиран Фејсбук-настан кој ги повикуваше луѓето да се соберат пред влезот на „Областа 51“ и директно да влезат внатре, и покрај силното обезбедување. Овој настан привлече огромно внимание на светско ниво, а во моментов дури 2,1 милиони луѓе кажале дека ќе одат на настанот кој е закажан за 20. септември.

Прочитајте и...  Хрватски научник: Руската вакцина е слична со онаа на Оксфорд и може да се покаже ефикасна

Сепак, на момчињата од Холандија не им било цел да учествуваат во Фејсбук-настанот.

– Ние немавме никаква намера насилно да влегуваме, поради тоа што си одиме од САД пред закажаниот датум. Сакавме само да одиме таму, да видиме што има – изјавил Свип за КТНВ.

И покрај тоа што и двајцата Холанѓани знаеле да читаат, пишуваат и зборуваат англиски јазик, а притоа ги виделе знаците за забрана, сепак продолжиле со ризичното патување во забранетата област.

Кај Гранзиер се пронајдени камери, телефони, лаптоп и дрон, а тој им појаснил дека објавува содржини на Јутјуб. Тие првично биле осудени на една година затвор, но казната била суспендирана и двајцата ќе имат вкупно три дена во окружниот затвор доколку платат казна од 2.280 долари на денот кога треба да бидат ослободени.

Прочитајте и...  Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Прочитај повеќе

Дер Шпигел: Наставници од ризични групи барале да не одат во училиштата, но биле одбиени

Слободен печат

Белгија: Пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Слободен печат

Дендиас од Израел: Турските прекршувања се опасност за безбедноста и стабилноста

МИА Агенција

Повеќето новозаболени во Словенија се увезени случаи на Ковид-19 од Хрватска

Слободен печат

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита кои биле клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Слободен печат

Американската амбасадорка му го честиташе мандатот на Заев

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На вчерашните протести во Белорусија уапсени биле уште 700 демонстранти

Слободен печат

Брнз: Охридскиот рамковен договор – важна пресвртница што и помогна на државата да ги премости етничките поделби

Слободен печат

Помпео при посетата на Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и другите економии

Слободен печат

Тито Петковски: ДУИ сака да го делегимитира Заев

Велешкото езеро Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјава

Слободен печат

Нухиу – Отвеј: Поддршка за успешно спроведување на владеење на правото и надеж за побрзо формирање стабилна влада

Слободен печат