ШТО ЌЕ ЗАМИСЛИ ТОА ЌЕ МУ СЕ ИСПОЛНИ: Момче од БиХ е првиот во регионот кој има протеза со која управува со помош на мислите (ФОТО)

Ермин Омеровиќ (19) од Јајце, БиХ е првиот пациент во регионот на кој му е вграден вид на вештачка протеза, која го достигнува врвот на современата технологија.

Операцијата е напавена во Клиниката за ортопедија и трауматологија, пренесува Блиц.рс.
Шефот на оваа Клиника, Џемил Омеровиќ, рекол дека Ермин доживеал ретка повреда која за последица оставила траен инвалидитет кај 19. годишното момче.

Како што рекол Омеровиќ, следувале бројни подготовки, а потоа и операција која резултира со најдобри резултати. Со ова помагало може да се управува преку мислите, а станува збор за помагало кое за првпат се појавува не само во БиХ, туку и комплетно во целиот регион.

Фото: Кликс.ба

Ермин со оваа протеза има можност за 14 видови на различни движења. Синхронизирано може да управува со двете раце, а кога ќе замисли одредено движење, тоа и се остварува, пишува Кликс.ба.
За време на конференција за новинар, Ермин ги демонстрирал можностите на вградена протеза, блафодарение на која му се вратил на нормалниот живот.

Прочитајте и...  Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

– Денеска имам 14 функции преку кои раката се прилагодува кон моите потреби. Им благодарам на сите – изјавил Омеровиќ.

Ја демонстрирал работата на помагалото и на лаптоп, така што напишал: „Ермин ви е благодарен на сите“.

Прочитај повеќе

О2 Иницијатива: Зошто нема пријави за загадувачите, како што има за активистите?

Слободен печат

Мицковски негира дека италијанскитен власти реагирале за спречување на акцијата за кокаин

Дојче веле: Молк за астрономските долгови на Америка, ниту Трамп ниту демократските предизвици не трошат многу зборови

Слободен печат

Египетски суд ослободи двајца синови на поранешниот претседател Хосни Мубарак

Слободен печат

Илјадници луѓе во Ханау протестираа против расизмот и радикалната десница

Слободен печат

Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа

Слободен печат

Остави Коментар

18 − Осумнаесет =

Прочитај повеќе

Системот Панцир С1 стигна во Србија

Слободен печат

Девојка од Ниш се обидела да се спушти од прозор со чаршав, сега е тешко повредена

Слободен печат

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Слободен печат

Албанија повторно на „сивата листа” за перење пари, министерката за правда бара повисоки казни

Слободен печат

Протест на жителите на Суводол поради блискиот рудник, од рудникот велат работат според прописите

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат