8 C
Скопје

Што ќе се случи со вашето тело доколку не пиете кафе 4 недели: Повеќе енергија, помалку брчки и уште многу бенефити

Утро без шолја кафе за многумина е незамисливо. Исто така, ако не земете дневна доза кофеин, вашето тело испраќа сигнали дека кафето ви е потребно за да може да функционира нормално.

Сепак, по еден месец без кафе, последиците се повеќе од позитивни, па многу луѓе се обидуваат да го исфрлаат овој пијалок од нивното секојдневие.

Првата недела

Првиот ден се смета за најтежок. Концентрацијата е катастрофална и е придружена со поспаност. Пожелно е да пиете црн чај или цикорија како замена за првата недела.

Втора недела

Огромна желба за кафе се појавува и на почетокот на втората недела. Експертите велат дека многумина се откажуваат од одвикнување од кафе во овој период. Не користите ништо како замена. Издржете!

Прочитајте и...  Уште едно изненадувачко дејство од јадењето црно чоколадо, вели новата студија

Трета недела

По петнаесетиот ден ќе забележите дека полесно заспивате, а како изминуваат деновите несоницата ќе стане ваше минато.

Четврта недела

Полесно ќе се пробудите за на работа. Ќе имате повеќе енергија и нема да ви е потребно кафе за да го започнете денот.

Точно по еден месец,  ќе спиете подобро, се чувствувате порелаксирано дури и кога спиете само шест часа. Ќе забележите вишок енергија и повеќе немате потреба од утринска доза кофеин. Се чувствувате посмирено. Поради подобар сон, се чувствувате поубаво, посвежо, но исто така ќе започнат да се намалуваат брчките околу очите.

 

Поврзани вести

ФОТО | Мулдер и Скали повторно се обединија: Фотографија која ги воодушеви фановите на „Досие икс“

Слободен печат

ФОТО: Никол Шерцингер освојува со својот изглед и во четвртата деценија

Слободен печат

ВИДЕО | Бритни Спирс конечно проговори и одговори на прашања од нејзините обожаватели: Не грижете се за мене, добро сум

Слободен Печат

ВИДЕО: Инфлуенсерката Џастин Парадајс го обвини јутјуберот и боксер Џејк Пол за сексуално злоставување

Слободен Печат

Четири идеални љубовни партнери за секој хороскопски знак

Слободен Печат

Милена Радуловиќ: Ме контактираат неверојатен број на жени – жртви на насилство, дури од Русија

Слободен Печат

Остави Коментар