Шпанците во карантин, селекторот Енрике прави „паралелен меур“

epa09254739 A handout photo made available by the Spanish Football Federation (RFEF) of Spain's head coach Luis Enrique (C) leading his team's training session at Ciudad del Futbol in Las Rozas, Madrid, Spain, 08 June 2021. Spain's captain Sergio Busquets has been tested positive for the coronavirus COVID-19 disease and left Spain's training camp, the RFEF confirmed on 06 June 2021. The RFEF announced that Spain's under-21 team will play the upcoming Friendly match against Lithuania on 08 June 2021. EPA-EFE/Pablo Garcia HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Селекторот на репрезентацијата на Шпанија, Луис Енрике денеска повика шест нови фудбалери во „паралелниот меур“ и кои може во последен момент да влезат во тимот кој ќе настапи на Евро 2020. Наместо А репрезентацијата, на пријателскиот натпревар против Литванија ќе настапи селекцијата до 21 година.

Селекторот Луис Енрике беше принуден на план Б откако Серхио Бускетс беше позитивен на коронавирус и веднаш го напупти капот на репрезентацијата. Останатите шпански репрезентативци се наоѓаат во своевиден меур кој не смеат да го напуштат во наредните неколку дена и секојдневно ќе бидат тестирани на коронавирус.

На вчерашното тестирање сите фудбалери беа негативни, но селекторот Енрике и Фудбалската федерација на Шпанија одлучија д ане препуштат ништо на случајот и организираа „паралелен меур“, а исто така го откажаа настапот на А репрезентација против Литванија.
Луис Енрике во „паралелниот меур“ ги повика Родриго Морено, Пабло Форналс, Карлос Солер, Раул Албион, Брис Мендез и Кепа Аризабалага.

Видео на денот