Шест симптоми на рак на јајниците кои треба да ги откриете додека не е предоцна

Ракот на јајниците е тешко да се забележи во првата и во втората фаза, бидејќи во женското тело сè уште има место внатрешните органи да се поместуваат без видливи симптоми, кои би ја предупредиле жената дека со нејзините гениталии нешто не е во ред.

За време на рестењето на туморот, просторот за органите станува сè помал, па тогаш се јавуваат и првите симптоми.

Еве неколку сигнали што ви ги праќа телото, а кои укажуваат дека боледувате од рак на јајниците.

Надуеност

Колкупати сте почувствувале надуеност, обвинувајќи го за тоа ПМС-от, менструацијата или тешката храна? Меѓутоа, ако забележувате дека стомакот ви е надуен и после циклусот и доколку јадете полесна храна, ви советуваме да се јавите кај вашиот гинеколог.

Прочитајте и...  Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Грчеви

И грчевите се припишуваат на менструацијата, но тоа не значи дека треба да се игнорираат ако се јават кога немате менструација. Воопшто не е необично туморот што се развива во гениталиите да предизвика болка и грчеви во долниот дел на стомакот, особено што се слични на оние кои се јавуваат во текот на менструацијата.

Болка во грбот

Се чувствува во долниот дел на грбот, бидејќи туморот врши притисок со своето раснење. Како и претходните и овој симптом лесно го игнорираме. Ако знаете дека не сте седеле долго или не сте спиеле неудобно, а грбот и понатаму ве боли, посетете лекар.

Проблеми со дишењето

Еден од симптомите што не се забележува на почетокот на болеста, туку кога туморот ќе влезе во третата, па дури и во четвртата фаза се проблемите со дишењето. Бидејќи туморот во абдоменот и во карлицата станува поголем, почнува да ги притиска околните органи, па така и белите дробови. Ако одеднаш останувате без здив и ако чувствувате напор при дишењето, веднаш одете на доктор.

Прочитајте и...  Дали нешто ѕирка од бикинито на Дунавка Трифуновска? (ФОТО)

Ненадејно крварење

Ако крварите меѓу циклусите или откога веќе сте влегле во менопауза, задолжително закажете гинеколошки преглед и ултразвук. Некои тумори повеќе лачат естроген, кој може да предизвика периодично крварење, дури и во менопаузата.

Прочитај повеќе

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат

Наум Петрески улови крап голем скоро колку него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Крајот на кралот на комедијата: Вака изгледале последните денови на Робин Вилијамс (ВИДЕО)

Слободен печат

Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Слободен печат

Градник нема, а доле носи танга-гаќички: Манекенката се врати на позирањето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со години ја криеја од јавноста – Ќерката на Моника Белучи „се заканува“ да биде поголема убавица и од мајка си! (ФОТО)

Слободен печат

Снаата на Лепа Брена за првпат објави толку жешка фотка: Александра Пријовиќ се заврте со грб кон камерата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како од отпад да направите супер корисни работи: 18 генијални идеи! (ВИДЕО)

Слободен печат