Шест генијални начини на кои можете да ја искористите кората од авокадото!

Авокадото стана трендовска храна. Луѓето го јадат за да го зголемат внесувањето на здрави масти во организмот и споделуваат идеи како да го консумираат ова овошје. Сепак, луѓето го јадат само месениот дел, а кората и семката главно се фрлаат. Тоа не е потребно. Овие два дела на вкусното овошје исто така можат да се користат мудро.

Засади авокадо

Можете да ја претворите семката од авокадото во прекрасно растение. За да го направите ова, ќе ви требаат три чепкалки за заби, чаша вода и дневна светлина.

Прободете ја семката со чепкалки за заби, така што коренот е потопен во вода, а остатокот од семката над површината на водата. Ставете го стаклото на прозорецот.

Прочитајте и...  Ги надминале проблемите: Изабела Круз сака да ги поправи односите со нејзината мајка Никол Кидман

Стеблото треба да започне да никнува за само неколку недели. Кога достигне 5 сантиметри, засадете го во почва богата со хранливи материи.

Пијте чај од авокадо

Може да ставите семе од авокадо во вода и да готвите околу пет минути додека не омекне. Исечете го на помали парчиња, додајте во вода за чај и варете пет минути. Наводно го подобрува варењето на храната.

Направете прав од авокадо

Оставете ја семката од авокадо на прозорецот на сонце да дехидрира. Ставете ја во процесор за храна и направете прашок што ќе можете да го додадете во смути или салати.

Подгответе смути

Семките од авокадо содржат масни киселини, диетални влакна и некои протеини, како и антиоксиданти кои го намалуваат крвниот притисок. Можете да ги поделите на два дела со нож и да ги додадете во мешалка во која подготвувате смути со останатите состојки. Најдобро одговара со кокос, манго и слива.

Прочитајте и...  Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Користете ја кората како ѓубриво

Ако имате растенија во вашиот дом, можете да додадете кора во почвата, бидејќи тоа е одличен ѓубриво.

Направете бања со кора од авокадо

Можете да додадете кора од авокадо во када полна со вода и нежно да ја триете кожата со нејзината внатрешна страна. Ќе ја нахраните со природно масло од авокадо и ќе ја омекнете.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат