Tag : кора

Магазин Магазин слајдер Храна

Шест генијални начини на кои можете да ја искористите кората од авокадото!

Слободен Печат
Авокадото стана трендовска храна. Луѓето го јадат за да го зголемат внесувањето на здрави масти во организмот и споделуваат идеи како да го консумираат ова...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Никогаш не ја фрлајте! Еве за што сè може да се искористи кората од банана

Слободен печат
Кората од бананата има антибиотски и антибактериски својства и поради нив би требало добро да ја искористиме, а еве неколку начини за тоа. Избелете си...
Здравје Магазин Храна

Дознајте на кое овошје и зеленчук не треба да му ја лупите кората!

Васко Спасоски
„Кората од овошје и зеленчук обично има повеќе антиоксиданти, растителни влакна, витамини и минерали од остатокот“, се согласи нутриционистот Малина Малкани. Како што објасни таа,...
Забава Магазин Магазин слајдер

Приказна за најубавата вила изградена на љубовни темели и за баронот кој верувал дека неговата сопруга е опседната од самата вила

Слободен печат
Секоја вила си има своја приказна, но приказната на Вила Опенхејм, денес позната како Вила Кора, има приказна која генерациски се раскажува. И тоа не...