Се проширува истрагата за убиството на новинарката: Оставки во премиерскиот кабинет на Малта - Слободен печат

Се проширува истрагата за убиството на новинарката: Оставки во премиерскиот кабинет на Малта

Премиерот на Малта, Џозеф Мускат денеска изјави дека неговиот шеф на кабинет Кеит Шембри поднесе оставка поради истрагата за убиството на новинарката Дафне Каруна Галиција.

Шембри поднел оставка откако полицијата соопштила дека ќе сослушуваат повеќе лица во врска со истрагата на новинарката Галиција.

Мускат изјави дека не му се познати детали за испрашувањето на Шембри во полиција.

– Не знам дали е испрашуван и за што е испрашуван, истакна Мускат

Шембри беше под притисок да поднесе оставка откако минатата недела беше уапсен бизнисменот Јорген Фенеч, за вмешаност во убиството на новинарката Каруна-Галиција во Валета 2017 година откако под нејзиниот автомобил беше поставен експлозив.

Во 2018 година беше откриено дека Фенеч поседува фирма во Дубаи, додека Шембри и малтешкиот министер за туризам Конард Мизи поседуваат оф-шор компании. Додека „Тајм оф Малта” објави дека Шембри е поврзан со коруптивни договори.

Прочитајте и...  Лоренцо: Протоколот за членство во НАТО тешко дека ќе е ратификуван пред 12 ноември, но не и невозможно

За убиството на Карун-Галиција досега се осомничени три лица.

Прочитај повеќе

Владата го прифати барањето за итна изградба на поликлиника во Општина Бутел

Слободен печат

Отстранет камп во Париз, евакуирани над 1.400 мигранти и бегалци

Слободен Печат

Нова власт- нови кандидати за амбасадори?!

Слободен печат

Жбогар: Се надеваме дека Законот за ЈО ќе биде донесен пред Собранието да се распушти

Слободен Печат

Марковиќ го повика српскиот поглаварот на СПЦ во Црна гора на дијалог

Слободен Печат

Земјотрес со јачина од 5.2 степени регистриран во Грција

Слободен печат

Остави Коментар

fifteen + 10 =

Прочитај повеќе

Македонското и грчкото малцинство во Албанија бара од Рама да објасни зошто не се донесени подзаконските акти за малцинствата

Слободен Печат

Град Скопје финансиски поддржа 237 проекти од областа на културата

Слободен печат

Жителите на Вухан од зградите ја пејат химната (ВИДЕО)

Слободен Печат

Мадуро ја нуди венецуелската нафтена индустрија на руска државна компанија

Слободен Печат

Дескоска: Се воведува јасна дисциплинска постапка за одговорност на јавните обвинители

Слободен печат

Распнат коњ се превезува по скопските улици (ФОТО) 

Слободен печат