Tag : малта

Вести Свет

Белгиските разузнавачи водат истрага за шпионажа на институциите на ЕУ

Слободен печат
Белгиските разузнавачки служби покренаа истрага, по извештаите дека Кина ја користи канцеларијата на Малта, лоцирана покрај седиштето на Европската комисија, за прислушување на институциите во...
Вести Свет

По споредбата на Меркел со Хитлер, амбасадор на Малта си поднесе оставка

Слободен печат
Амбасадорот на Малта во Финска поднесе оставка откако ја спореди германската канцеларка Ангела Меркел со нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер, јавуваат локалните медиуми. Амбасадорот Мајкл Замит...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Овие три европски држави имаат вкупно 30 починати од коронавирусот: Како им успеа тоа?

Слободен печат
На Кипар по шест недели се ублажени мерките за ограничување на движењето, па Микалис Евелидис трча на плажата од бел песок и под блескавото сонце...
Вести Свет

„Ќе ве оставиме да се удавите, на Малта никој нема да дојде“ – Неизвесна судбината на илјадници мигранти

Слободен печат
Додека Италија, Малта, па дури и Либија ги затвораат своите пристаништа поради пандемијата, гужвата и напнатоста расте во Сицилијанскиот канал. Само во последните 7 дена...
Вести Македонија Слајдер

Македонските граѓани кои беа „заглавени“ на Малта слетаа на скопскиот аеродром (ФОТО)

Слободен печат
Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со Генералниот секретаријат на Владата и Министерството за здравство на Република Северна Македонија, денес организираше враќање во...
Вести Македонија

МНР: Вратени 118 македонски граѓани од Малта, се организира и враќање од Хрватска

Слободен печат
Министерството за надворешни работи информира дека во соработка со Генералниот секретаријат на Владата и Министерството за здравство, денеска организираше враќање во земјата на 118 македонски...
Вести Македонија Слајдер

Распишани повици за чартер летови за враќање македонски граѓани од Малта и Хрватска

Слободен печат
Владата денеска објави јавни повици за организирање авионски превоз за македонски граѓани со моментален престој во странство за враќање во земјава од Малта и од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Во земјите каде се почитуваат препораките, не се воведува полициски час

Македонија го живее првиот ден од полицискиот час откако вчера техничкиот претседател на Владата, Оливер Спасовски најави воведување ограничено движење во вечерните и ноќните часови....
Вести Свет

Малта ќе ги депортира странците кои ќе останат без работа

МИА Агенција
Приоритет на Владата на Малта е во време на криза да ги заштити работните места на своите државјани и сите странци кои ќе добијат отказ...
Вести Македонија Слајдер

Безбедно се вратија затекнатите македонски патници од аеродромот во Малта

Македонските државјани кои вчера беа заглавени на аердором во Малта, утринава во 8 часот стигнале на скопскиот аеродром со конекциски лет преку Истанбул. Тие вчера...