8 C
Скопје

„Се чувствував виновен и длабоко посрамотен“: Ентони Хопкинс призна зошто му се препуштил на алкохолот

Актерот Ентони Хопкинс во младоста пиел многу, и како што изјави и самиот, буквално паднал во катастрофа. Зборувајќи за „Sunday Times“, актерот призна дека се кае, но дека некои работи не може да ги промени ниту поништи.

Актерот призна дека се завртел кон алкохолот кога бил млад, бидејќи се чувствувал виновен и длабоко посрамотен поради среќата во глумата. Оскаровецот во најновите интервјуа за странските медиуми гласно размислуваше за своите 45 години откако тој е трезен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anthony Hopkins (@anthonyhopkins)

Завртувајќи се кон почетокот на кариерата, Хопкинс се присети на времето кога зборувал дека пијалокот за него е „прекрасен начин за одјава“.

Прочитајте и...  Експерт објаснува зошто децата постојано ја бараат својата мајка

„Токму затоа го правев тоа. Во себе си имав необични судири, не се чувствував добро во својата кожа. Се чувствував виновен и посрамотен, сметав дека не сум и достоен на среќата која ја имав како актер“, раскажа Ентони, пренесува Дејли Мејл.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anthony Hopkins (@anthonyhopkins)

Оскаровецот и претходно призна дека често се опивал „до смрт“, но дека од 1975-та година не вкусил ниту капка алкохол.

„Кога побарав помош и сфатив дека не сум сам, дека постојат илјадници како мене, сите мои стравови започнаа да исчезнуваат. Беше готово со опивањето. Животот од тогаш ми се поправи“, раскажа актерот и додаде:

„Пред 45 години си поставив сам на себе прашање дали сакам да живеам или да умрам. Реков дека сакам да живеам. Одеднаш дојде до олеснување и мојот живот беше неверојатен“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anthony Hopkins (@anthonyhopkins)


Оскаровецот долги години бил зависен од алкохолот и се борел против тој порок. Многу филмски и драмски критичари остро го напаѓале поради тоа. Тој продолжил да пие, а резултатот од неговата зависност биле скандалите кои ги правел за време и по претставите.

Прочитајте и...  Градоначалникот на Нови Сад го потврди одржувањето на ЕГЗИТ Фестивалот ова лето!

Откако се освестил и го поправил својот живот, тој за себе вели дека е неверојатно среќен човек.

Поврзани вести

ФОТО | Мулдер и Скали повторно се обединија: Фотографија која ги воодушеви фановите на „Досие икс“

Слободен печат

ФОТО: Никол Шерцингер освојува со својот изглед и во четвртата деценија

Слободен печат

ВИДЕО | Бритни Спирс конечно проговори и одговори на прашања од нејзините обожаватели: Не грижете се за мене, добро сум

Слободен Печат

ВИДЕО: Инфлуенсерката Џастин Парадајс го обвини јутјуберот и боксер Џејк Пол за сексуално злоставување

Слободен Печат

Четири идеални љубовни партнери за секој хороскопски знак

Слободен Печат

Милена Радуловиќ: Ме контактираат неверојатен број на жени – жртви на насилство, дури од Русија

Слободен Печат

Остави Коментар