9 C
Скопје

Сава Јањиќ: Љубовта на Атанасије кон Косово беше неизмерна

Погребот на владиката, Атанасије, ќе се одржи во сабота, на 6 март, во манастирот Тврдош во Требиње, соопшти захумско-херцеговачка и приморска епархија.

Игуменот на манастирот Високи Дечани, Сава Јањиќ денес се прости од пензионираниот захумско-херцеговачки и приморски владика, Атанасије Јевтиќ, велејќи дека неговата љубов кон Косово и Метохија е неизмерна и дека тој е со својот народ на Косово во најтешките времиња.

ВИДЕО: Почина пензионираниот владика Атанасије

„Љубовта на блажениот владика Атанасије кон Косово и Метохија беше неизмерна. Живееше со Косово како живо олицетворение на евангелскиот завет на нашиот народ. И засекогаш ќе остане запаметен како сведок на страдањата на нашиот народ од Косово до Јадовно, како човек кој беше во страдални времиња со страдалниот народ на Косово и Метохија, кој ја посетуваше секоја црква и ја полеваше секоја руина со вино и молитва“, напиша меѓудругото Јањиќ.

Прочитајте и...  Забрчанец: На левица-десница им пречел #MKWIN!

Поврзани вести

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Остави Коментар