8 C
Скопје

ВИДЕО: Почина пензионираниот владика Атанасије

Пензионираниот захумско-хецеговачки и приморски владика на Српската православна црква (СПЦ) Атанасије почина денес на 83-годишна возраст во болницата во Требиње, соопшти захумско-хецеговачката и приморска епархија.

Владиката Атанасије се лекуваше од инфекција со коронавирусот од средината на февруари.

Пред два дена, захумско-херцеговачката и приморска епархија на СПЦ објави дека неговата здравствена состојба е сериозна.

Објавата за погребот ќе биде објавена подоцна.

Владиката Атанасије беше пријател и школски пријател на митрополитот црногорско-приморски, Амфилохије.

Прочитајте и...  Собранието ќе ја продолжи 34. седница

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар