16 C
Скопје

Tag : СПЦ

Вести Регион Слајдер

Вархељ: Црна Гора и Србија треба да имаат добри односи

Слободен печат
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархељ денеска изјави дека Црна Гора и Србија треба да имаат добри односи и дека тој „никогаш не би охрабрил“...
Вести Регион

Додик: Република Српска ја почитува СПЦ и тоа што го прави црквата

Слободен печат
По средбата со Неговата Светост Српскиот патријарх Порфириј, српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, се заблагодари за приемот по повод најголемиот...
Вести Регион Слајдер

Договорот со СПЦ повторно ја подели Црна Гора? Абазовиќ: Прво да го видиме текстот, па да се договориме!

Слободен печат
Нова бура на веќе вознемирената и бурна политичка сцена во Црна Гора може да биде предизвикана од Договорот што оваа земја наскоро треба да го...
Вести Македонија Слајдер

Топалов: Фатална грешка беше што БПЦ не го прифати барањето на МПЦ да биде нејзина „мајка-црква”

Слободен печат
Членот на заедничката историска Комисија меѓу Бугарија и Северна Македонија Кирил Топалов ја дефинираше како фатална грешка неподготвеноста на Бугарската православна црква (БПЦ) да биде...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Почина пензионираниот владика Атанасије

Илинка Иљоска
Пензионираниот захумско-хецеговачки и приморски владика на Српската православна црква (СПЦ) Атанасије почина денес на 83-годишна возраст во болницата во Требиње, соопшти захумско-хецеговачката и приморска епархија....
Вести Регион Слајдер

Поради контакт со инфицирано лице во Хрватска: Патријархот на СПЦ, Порфириј во самоизолација

Слободен печат
Новиот партијарх на Српската православна црква (СПЦ), Порфириј од превентивни причини се самоизолира поради контакт со заразено лице со коронавирусот, јави нова.рс, повикувајќи се на...
Вести Регион Слајдер

Епископот Бачки Иринеј е позитивен на коронавирус

Слободен печат
Бачкиот епископот Иринеј е позитивен на коронавирус, потврдено е за српскиот потрал „Блиц“. Владиката Иринеј е во епархискиот двор во Нови Сад и според првите...
Вести Македонија

Митрополит г. Петар: Со изборот на Порфириј за патријарх на СПЦ очекуваме решавање на статусот на МПЦ

Слободен печат
 Очекуваме конечно решавање на статусот на нашата Македонска православна црква, односно добивање автокефалност од Вселенската патријаршија, изјави за МИА митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски г....
Вести Ви Препорачуваме Регион

ВИДЕО I Анализа на Андоновиќ: СПЦ го доби 46 патријарх, умерено решение наспроти националистичко

Слободен печат
Митрополитот загрепско-љубљански Порфириј (60) е избран за нов погловар на Српската Православна црква (СПЦ),, откако доби најмногу гласови за време на три и пол часовното...
Вести Регион Слајдер

Митрополитот Порфириј е избран за нов патријарх на СПЦ

Слободен печат
Митрополитот загребачко-љубљански Порфириј е избран за нов патријарх на Српската православна црква (СПЦ). Новиот патријарх Порфириј е 46. српски патријарх, а во потесниот избор влегоа...