„Сан Сиро“ оди во историја, Интер и Милан ќе градат нов стадион – Слободен печат
СпортФудбал

„Сан Сиро“ оди во историја, Интер и Милан ќе градат нов стадион

Двата тима добија зелено светло од градските власти да започнат со проектот вреден 700 милиони евра.

Екипите на Интер и на Милан се едни од најголемите ривали во светот на фудбалот, двата тима од Милано, знаат да го одвојат персоналното и професионалното посебно кога имаат заеднички интерес.
Според весникот „Република“, челниците на двете екипи постигнаа договор за изградба на нов заеднички стадион.

Тие ја отфрлија идејата сегашниот стадион на кој настапуваат Интер и Милан,  „Сан Сиро/Џузепе Меаца“ да се реновира и одлучија да започнат со изградба на нов стадион кој треба да чини 700 милиони евра. Се очекува новиот стадион да биде готов до 2022 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close