„САМО И ЧЕСТИТАВ“: Ексградоначалник во Србија фотографиран како се бакнува со малолетничка конечно пред суд (ФОТО)

После две одложувања, конечно бил одржан главниот претрес во Основниот суд во Бор против Бранко Периќ, поранешен градоначалник на Бор, кој минатата година се нашол во центар на скандал, кога на социјалните мрежи се појавила фотографија на која се гледа како се бакнува со малолетничка, пренесува Блиц.рс.

Најпрво адвокатот на Бранко Периќ барал одлагање на главниот претрес, бидејќи неговиот адвокат имал закажано друго судење, а потоа адвокатот на Периќ го известил судот дека е на годишен одмор.

Основното јавно обвинителство во Бор, кон почетокот на февруари поднело кривична пријава против Бранко Периќ, за кривично дело полово вознемирување.

Сликите на кои тој се бакнува и прегрнува со малолетничка набргу биле објавени на социјалните мрежи, а потоа и отстранети, но многу голем број на корисници ги споделиле во меѓувреме, пред да се избришат.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Бидејќи Шекеринска се среќавала со осудените во „Рекет“, да каже колку пара обувки и униформи за војниците може да се купат со 1,5 милиони евра
Фото: Фејсбук

Од страна на Основното обвинителство во Бор бил сослушан осомничениот и биле испрашани неколку сведоци, а по наредба на обвинителството било извршено и психолошко-психијатриско вештачење на оштетената.

Следното рочиште е закжано за 17 декември, информираат српските медиуми.

„Само и честитав“

Периќ по објавувањето на нови слики во медиумите, рекол дека фотогтрафиите на кои бакнува девојче во уста биле направени кога и „честитал“ на добро завршената работа за декорација на сала во Домот на културата.

Медиумите пренесуваат и негова изјава, во која тој наводно рекол дека на „сличен начин им честитал и на останатите девојчиња, кои ја украсувале салата“.

Периќ инаку е оженет, а има и две деца. Според овие извори, кога скандалозните фотографии испливале во јавноста тој веднаш си поднел оставка од местото градоначалник на Бор, а како причина за тоа навел лични здравствена проблеми.

Прочитајте и...  Истражување: Насилството е присутно и во средините без мешан етнички состав

Прочитај повеќе

Италијанские лекари можат да наредат принудно хоспитализирање на заразените со коронавирус

Слободен печат

За 24 часа регистрирани 415 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Седеа на клупа, полицајците брутално ги претепаа: Ова видео од Србија ги запали социјалните мрежи (ВИДЕО)

Слободен печат

На анкетите им се „истопи“ рејтингот во јавноста

Комисијата до Владата ќе достави предлог за задолжителен ПСР тест за граѓани од Србија, Косово, Бих и Црна Гора

Слободен печат

Болсонаро го спореди коронавирусот со дожд: На крајот сите ќе бидеме мокри

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Марковиќ: Кој и да победи на изборите ќе има јака опозиција која редовно ќе и „дише во врат“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Најава за нови протести во Белград – Револт поради новите мерки или обид за уривање на Вучиќ? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Шкриељ: Единствен излез од сиромаштијата е вработувањето, продолжуваме на патот на социјалната реформа (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО: Признаваме, се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот

Слободен печат

Новиот француски министер за внатрешни работи е под истрага за силување

Слободен печат

Директорот на ФБИ: Кина е најголемиот противник на САД

Слободен печат