САД: Трансродна личност бара „X” во пасошот во делот за пол

Девет американски сојузни држави поднесоа барање до Апелацискиот суд во Денвер за на трансродната личност Дани Зим да му се дозволи во пасошот да се изјасни со небинарен пол, односно со симболот „X” наместо машки или женски пол.

Државните обвинители на Калифорнија, Колорадо, Мејн, Минесота, Невада, Њу Џерзи, Орегон, Вермонт и Вашингтон оценуваат дека на Дани Зим не може да му се одбие барањето за издавање пасош. Таа трансродна личност се идентификува како небинарен пол, поради што поднесе тужба против државата, но судот во Денвер ја одби.

Американските сојузни држави кои го поднесоа барањето до судот наведуваат дека дозволуваат небинарни одредници за пол во личните документи и оти тоа не создава никакви компликации.

Прочитајте и...  Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Меѓународната цивилна авијација, организација на Обединетите нации која поставува стандарди за меѓународни патни исправи, оценува дека пол во тие документи може да се обележува како машки, женски и „X” за неспецифични полови.

Прочитај повеќе

Нови 115 случаи на коронавирус, седум лица починаа, а 40 се излекувани

Слободен печат

Мицкоски од Прилеп: Ние чуда не ветуваме, тоа што ќе го ветиме, тоа и ќе го исполниме

Слободен печат

Почина академскиот сликар и професор Ангел Петров

Слободен печат

Макрон утре ќе го претстави составот на новата влада

Слободен печат

Силјановска Давкова: Болна држава не може да се справи со Ковид-19, после 15 јули да ја прославиме обновената политика

Слободен печат

Конфиндустрија: Јавниот долг на Албанија може да надмине 100 проценти од БДП

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Папата ги поздрави напорите на СБ на ОН за воспоставување примирје низ светот

Слободен печат

Спасовски: Народот го избира премиерот

Слободен печат

Зибери: Стимулирање на младите земјоделци до 35 години, со неповратни грантови од 20.000 евра

Слободен печат

Шекеринска од Кичево: Невработеноста ќе ја намалуваме се додека таа не добие едноцифрена вредност

Слободен печат

Николовски од Кочани: Докажавме дека може да се гради и инвестира во целиот Исток

Слободен печат

Излезеноста на изборите во Хрватска до пладне е 18,09 проценти

Слободен печат